Poezja ks. Jana Twardowskiego od lat inspiruje. Tym razem znalazła się ona w „Pasji”, której będzie można wysłuchać w sobotę 5 marca w Gdańsku. W Centrum św. Jana odbędzie się prawykonanie dzieła Rafała Kłoczko, absolwenta dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wstęp jest wolny.
CIERPIENIE JEZUSA Z PERSPEKTYWY TOWARZYSZĄCYCH MU OSÓB
Autorką libretta jest Maja Baczyńska, które napisała na podstawie tekstów Ewangelii, poezji ks. Jana Twardowskiego i tekstów własnych. Jest to próba spojrzenia na mękę i śmierć Jezusa z perspektywy osób, które towarzyszyły Mu w jego ostatniej drodze. Kluczowa staje się postać Matki, której miłość i boleść jest największa, choć na uwagę zasługują również sylwetki uczniów: rozterki Piotra, głęboka wiara Jana oraz tragiczna postać Judasza.
PRAWYKONANIE Z UDZIAŁEM CAPPELLI GEDANENSIS
Utwór powstał dzięki programowi „kompozytor-rezydent” Instytutu Muzyki i Tańca. Pasja została skomponowana na pięciu solistów, chór i orkiestrę. W prawykonaniu dzieła weźmie udział chór i orkiestra Cappelli Gedanensis oraz soliści: Magdalena Witczak (sopran), Magdalena Lewandowska (mezzosopran), Przemysław Baiński (tenor), Marcin Miloch (baryton) i Paweł Michalczuk (bas). Za pulpitem dyrygenckim stanie kompozytor Rafał Kłoczko.
Cappella Gedanensis, Fot. facebook.com/cappellagedanensis
Rafał Kłoczko ma 29 lat. Już w czasie studiów na Akademii Muzycznej w Gdańsku dał się poznać jako organizator wydarzeń kulturalnych i dyrygent, m.in. przygotowując wystawienie opery „Aleko” S. Rachmaninowa w 2011 roku w sali koncertowej macierzystej uczelni. Jego pasją stało się przywracanie pamięci melomanów zapomnianych dzieł, m.in. we wrześniu 2015 roku w Operze Bałtyckiej zaprezentował „Erosa i Psyche” L. Różyckiego. Na tej samej scenie w czerwcu 2012 roku można było obejrzeć operę G. Pucciniego „Le Villi”. Było to pierwsze po 119 latach wykonanie w Polsce.
Ma na swoim koncie wiele nagród, np. otrzymał prestiżowy tytuł Najlepszego Studenta Trójmiasta 2011 przyznawany przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży. W lipcu 2012 roku został Najlepszym Studentem RP w konkursie Studencki Nobel w kategorii Sztuka. Został również laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca „dyrygent rezydent”, jako zaproszony do współpracy przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Na początku 2015 roku został laureatem programu „kompozytor-rezydent”, jego utwory są regularnie wykonywane na koncertach w sezonie 2015/2016.