Do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy dołączy również Gdynia. Pod koniec maja odbędzie się tu Festiwal filmów dokumentalnych 13. Millennium Docs Against Gravity (wcześniej Planete+Doc FF). To największa tego typu impreza w Polsce, trzecia co do popularności w Europie.
Tylko w 2015 roku odwiedziło ją ponad 40 tysięcy widzów. Hasło „Oderwij się!” zachęca do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez film dokumentalny.
MODA NA DOKUMENT
Festiwal wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce, wzbudzając szerokie zainteresowanie widzów i mediów. Organizowany od 13 lat przegląd stawia na dobre kino dokumentalne oraz dyskusję na temat współczesnego świata. Świadczą o tym liczne debaty po filmach oraz goście – wybitni filmowcy, m.in. Werner Herzog, Siergiej Loznitsa i James Marsh oraz osobistości świata polityki i aktywizmu, takie jak Jane Goodall, Gari Kasparow i Daniel Cohn-Bendit.
To jedyny festiwal w Europie, który na dużą skalę realizowany jest równolegle w kilku miastach, od tego roku Gdynia dołączy do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy.
PONAD 40 PREMIER
W dniach 18-25 maja na widzów w Gdyni czekać będzie ponad 40 premier filmowych, spotkania z twórcami i bohaterami filmów, debaty z gośćmi z całego świata oraz projekty edukacyjne dla dzieci i seniorów. Gdyńskie jury oraz prezydent miasta wręczą nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie głównym.
Zobaczyć będzie można m.in. „Mallory”, najnowszy film Heleny Třeštíkovej, jednej z najważniejszych współczesnych reżyserek. To poruszająca opowieść o wychodzeniu z nałogu. Swojej bohaterce Třeštíkova towarzyszy z kamerą przez siedem lat. Podczas 13. edycji festiwalu film weźmie udział w Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium.
POKAZY I SPOTKANIA W CENTRUM FILMOWYM
– Nowoczesne Centrum Filmowe w Gdyni, gdzie mamy świetne sale i możliwość zaprezentowania filmów, które są nagradzane na światowych festiwalach. Nasz festiwal jest bowiem swoistym podsumowaniem. Będziemy gościć reżyserów i innych twórców z całego świata, bo po Warszawie odwiedzą także Gdynię – mówi Przemysław Rydzewski z Against Gravity, firmy organizującej przegląd.
Poza projekcjami i spotkaniami z artystami oraz dyskusji o problemach współczesnego świata, będzie działać także Akademia Dokumentalna. Jest to program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych – seria pokazów filmów połączonych z lekcją dla dzieci lub wykładem dla studentów. Zajęcia uzyskały status akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, Gdańskim i Wrocławskim. Podczas trwania festiwalu wykładowcy Akademii Dokumentalnej zaprezentują specjalny program dla nauczycieli, rodziców oraz seniorów.
Marzena Bakowska