Orunia to już piąta dzielnica, którą latem turyści i mieszkańcy Gdańska będą mogli bezpłatnie zwiedzać. Podobnie jak po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście i Nowym Porcie, będą oprowadzać chętnych Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. – W piątek 6 maja rusza seria wykładów, które przygotują ich do tej pracy. Wykłady odbywać się będą w Stacji Orunia GAK – zapowiada organizatorka Aleksandra Abakanowicz. O godz. 18:00 Aleksander Masłowski wygłosi wykład „Od osady do dzielnicy – siedem wieków Oruni”.
OD ZASPY PO ORUNIĘ
Spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami odbywają się w Gdańsku od sześciu lat. Pierwsze zorganizowano na Zaspie, gdzie chętni poznają liczącą ponad 40 prac galerię malarstwa monumentalnego. Potem rozszerzono ofertę o kolejne dzielnice: Biskupią Górkę, Dolne Miasto i Nowy Port. Teraz czas na Orunię.
– Co roku te spacery cieszą się ogromną popularnością. W zeszłym roku uczestniczyło w nich ok. czterech tysięcy osób, odbyło się ponad 150 wycieczek w czterech dzielnicach – podkreśla Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej, który koordynuje akcję. – Jest to subiektywne zwiedzanie, bo każdy z oprowadzających pokazuje to, co jest mu bliskie. Można więc wybrać się na spacer po tej samej dzielnicy z innym Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką.
GDZIE BAWIŁ SIĘ ARTUR SCHOPENHAUER?
W każdej dzielnicy przygotowanych do oprowadzania turystów i mieszkańców jest kilkanaście osób. Trwa właśnie seria otwartych wykładów poświęconych poszczególnym terenom. Na Oruni zaczynają się one 6 maja i odbywać się będą w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury przy ul. Dworcowej. Będzie można dowiedzieć się np. gdzie bawił się mały Artur Schopenhauer i kim była „Bałtycka Syrena”. Będą także historie związane z Parkiem Oruńskim, historią i architekturą dzielnicy, jej przyrodą, nazwami ulic i codziennym życiem.
– Orunia zachowała klimat przedwojennego Gdańska, więc w wielu miejscach można znaleźć ciekawe elementy architektury z początku XX wieku – powiedziała Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia. – Ponadto Orunia ma bardzo ciekawe położenie – między wzgórzami morenowymi, z których rozciągają się piękne widoki na Gdańsk i Żuławy, a terenami rekreacyjnymi, gdzie ciekawie można spędzić wolny czas nad wodą. Dawne gdańskie rody tutaj miały swoje letnie posiadłości.
OTWARTE WYKŁADY DLA KAŻDEGO
Wykłady dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz osób, które chciałyby nimi zostać odbywają się od kilku tygodni i potrwają do końca czerwca. Po serii spotkań prowadzonych m.in. przez Aleksandra Masłowskiego, dr Janusza Trupindę, dr Katarzynę Rozmarynowską i Jana Daniluka, odbędzie się egzamin dla przewodników.
– Jednak w wykładach może wziąć udział każdy, nie są one prowadzone jedynie dla przewodników – zachęca Barbara Sroka. Program spotkań można znaleźć >>> TUTAJ.
Spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami po pięciu gdańskich dzielnicach zaczną się w połowie czerwca i potrwają do połowy września.