Znamy laureatów Grand Press Photo 2016. Konkurs od 11 lat organizuje magazyn „Press”. W tym roku wśród nagrodzonych są dwaj fotoreporterzy z Pomorza. Gdynianin Kacper Kowalski z Panos Pictures zdobył pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii Środowisko, a Łukasz Głowała z portalu Trójmiasto.pl drugą nagrodę za zdjęcie w kategorii Wydarzenia. Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to konkurs dla fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, freelancerów oraz dla zatrudnionych w agencjach fotograficznych. Spośród 4800 nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 59 zdjęć pojedynczych i 11 fotoreportaży.
ZDJĘCIE ROKU Z HISTORIĄ W TLE
Główną nagrodę zdobył Dawid Zieliński z magazynu „Kontakt” za zdjęcie uchodźców opuszczających port w greckim Pireusie. Jego fotografia została także wyróżniona I miejskim w kategorii Wydarzenia. Przedstawia ponad milion ludzi, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu, którzy przybyli do Europy w 2015 roku. Ponad 80 procent z nich wybrało morską przeprawę przez cieśniny Morza Egejskiego z wybrzeża Turcji na greckie wyspy. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu dokumentującego pierwsze dni uchodźców i migrantów na europejskiej ziemi.
I NAGRODA ZA FOTOREPORTAŻ W KAT. ŚRODOWISKO
Nagrodzeni zostali także dwaj fotoreporterzy z Pomorza. Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii „Środowisko” zdobył Kacper Kowalski. Reprezentujący brytyjską agencję Panos Pictures fotograf mieszka i pracuje w Gdyni. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej.
Województwo pomorskie. 105 państw na świecie wykorzystuje energetykę wiatrową. Wielka piątka to Chiny, USA, Niemcy Hiszpania i Indie. W 2020 roku dzięki tej energetyce do środowiska nie dostanie się 342 mln ton dwutlenku węgla. To 80 proc. tego, co emitują samochody Unii Europejskiej. Sektor energetyki wiatrowej zapewni pracę 520 tys. ludzi. Z drugiej strony, elektrownie wiatrowe budzą coraz większy sprzeciw społeczny, stoją na trasach przelotów ptaków, budzą poczucie zagrożenia wśród okolicznych mieszkańców (dźwięki, wibracje, ruch), a bilans energetyczny tych elektrowni nadal bliski jest zeru. Ten projekt fotograficzny ma się stać przyczynkiem do refleksji nad naturą energii; być kolejnym elementem w dyskusji o portrecie cywilizacyjnym człowieka.
II NAGRODA W KATEGORII WYDARZENIA
Z kolei dziennikarz portalu Trójmiasto.pl Łukasz Głowała zdobył II nagrodę w kategorii Wydarzenia za zdjęcie pojedyncze.
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Lech Wałęsa wychodzi po konferencji prasowej, podczas której odniósł się do zarzutów stawianych przez Instytut Pamięci Narodowej dotyczących jego rzekomej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.