Blisko 100 egzotycznych ozdób i strojów z różnych zakątków świata będzie można obejrzeć podczas wystawy podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej w Gdańsku. Ekspozycję uzupełniają fotografie plemion etiopskich z Doliny Rzeki Omo, wykonane przez podróżniczkę.
Wyjątkową ekspozycję będzie można obejrzeć w Muzeum Bursztynu w Gdańsku od 13 maja do 18 września 2016 roku. Eksponaty, które na niej zgromadzono pochodzą z prywatnej kolekcji podróżniczki, która od lat gromadzi ozdoby. Jak przyznaje, podczas ich poszukiwań kieruje się wyłącznie własnym gustem i upodobaniami.
KULTURA, RELIGIA I NATURA W BIŻUTERII
Elementy kolekcji podróżniczka opisała również w albumie „Biżuteria świata”. Zwraca w nim uwagę m.in. na to, że biżuteria etniczna nie jest jedynie ozdobą, ale również amuletem. Ma chronić właściciela przed złymi mocami i przynosić mu szczęście. Każda społeczność nadaje dodatkom inne znaczenie – jedni łączą je z kulturą, inni z religią, a kolejni z naturą.
Druga część wystawy prezentować będzie wykonane przez Dzikowską unikalne fotografie etiopskich plemion. Podróżniczka zrobiła je w Dolinie Rzeki Omo w Etiopii, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
PARA OBIEŻYŚWIATÓW
Dzikowska znana jest widzom przede wszystkim z serii programów podróżniczych „Pieprz i wanilia”, które prowadziła wraz z partnerem Tonym Halikiem. Para wspólnie przemierzała świat i zbierała biżuterię z rożnych zakątków świata. W 1998 roku, po śmierci podróżnika, Dzikowska przekazała znaczącą część wspólnej kolekcji do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pięć lat później przy muzeum otwarto oddział im. Tony’ego Halika. Filia może poszczycić się największą kolekcją biżuterii etnicznej w Polsce. Eksponaty wykonane są m.in. nasion, muszli, włókien roślinnych i bursztynu.