W ciągu 40 minut sprzedano wszystkie bilety na oba spektakle, które odbędą się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w ramach akcji „Bilet za 400 groszy”. Z inicjatywy Instytutu Teatralnego w Warszawie 90 polskich scen oferowało w sobotę bilety po 4 złote. Jedna osoba mogła kupić dwie wejściówki. W województwie pomorskim wzięło udział w akcji sześć scen. Spektakle zostaną pokazane 21 maja.
5 GODZIN W KOLEJCE
Najwytrwalsze osoby pojawiły się przed Teatrem Wybrzeże o godz. 9:00 w sobotę, mimo że kasy otwierano dopiero o godz. 14:00. – Opłaciło się im, zdobyli bilety. My stoimy, ale nie wiemy, czy uda się kupić. I jest już obojętne na co – mówił młody mężczyzna stojący w kolejce. Z żalem przyznał, że przyszedł dopiero o 13:00.
W Gdańsku ogromne kolejki ustawiły się przed Teatrem Szekspirowskim, który 21 maja pokaże „Hamleta” oraz przed Teatrem Wybrzeże, który zaplanował dwa przedstawienia: „Seks dla opornych” i „Kreację”. I mimo że oferował więcej wejściówek, sprzedano je w 40 minut. Gwarancję dawało stanie w kolejce trzy godziny. Z kwitkiem odeszło ok. 200 osób.
Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska
NIE TYLKO CENA GRAŁA ROLĘ
– To jedyna szansa, żeby zobaczyć „Seks dla opornych”. Wciąż nie udaje mi się kupić biletów nawet w normalnej cenie – przyznała jedna z pań. Premiera spektaklu w reżyserii Krystyny Jandy odbyła się 20 stycznia 2012 roku i wciąż cieszy się on niesłabnącym powodzeniem. Do sukcesu przyczyniła się dwójka aktorów, która gra małżeństwo ze sporym stażem, czyli Dorota Kolak i Mirosław Baka.
– Udało się! Kupiłam bilety na „Seks dla opornych”. Dlaczego się tak cieszę? Bo zobaczę Bakę. Jest boski! – przyznała jedna ze szczęśliwych posiadaczek wejściówek.
Starszy pan, który ustawił się w kolejce po bilet na „Hamleta” narzekał na kondycję teatru w Polsce. – Kiedyś łatwiej się chodziło, bo grano we wszystkie dni oprócz poniedziałków. Ale teraz z powodu mizerii finansowej spektakli jest mniej, scenografie też są skromniejsze, takie uwspółcześnione.
400 GROSZY ZE WZGLĘDU NA SZEKSPIRA
– Cena nie jest przypadkowa – podkreślał w rozmowie z Radiem Gdańsk dyrektor Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon. – W tym roku mija 400 lat od śmierci Szekspira. Jesteśmy teatrem szekspirowskim, więc ta akcja jest bliska naszemu sercu. Tym bardziej, że proponujemy „Hamleta” w reż. Andre Andre Hübner-Ochodlo. To koprodukcja Teatru Atelier w Sopocie i Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie – dodał prof. Limon.
Kolejka przed Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Fot. Radio Gdańsk/Marzena Bakowska
SZEŚĆ POMORSKICH TEATRÓW SPRZEDAWAŁO ZA GROSZE
W akcji „Bilet za 400 groszy” wzięły udział jeszcze cztery pomorskie sceny: Miniatura w Gdańsku, Muzyczny w Gdyni oraz Nowy i Lalki Tęcza w Słupsku. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie dwa bilety. Sprzedaż była prowadzona tylko w kasach.
W 2015 roku można było kupić za 250 groszy, bo obchodzono 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Wtedy także akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Jednak bilety sprzedano jeszcze szybciej, bo jedna osoba mogła kupić pięć wejściówek.