Wystawa poświęcona grom planszowym w sopockim Grodzisku, Fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
GRY I WARSZTATY (NIE TYLKO DLA DZIECI)
Dawkę adrenaliny, moc wrażeń i niezapomnianych doświadczeń dostarczą SAMOCHODOWE symulatory dachowania oraz zderzenia, które znajdą się na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. Hasłem przewodnim tutejszej Nocy Muzeów będzie „RUCH”. Zaplanowano obserwacje ruchu w kosmosie, poznawanie ruchu w czasie ćwiczeń laboratoryjnych, iluzję stwarzaną przez ruch oraz żonglerkę. Nauka ma bowiem dowody na to, że wykonywanie skomplikowanych zadań wzrokowo-ruchowych, takich jak żonglowanie, zmienia architekturę mózgu. Pokazy połączone z warsztatami będą doskonałą zachętą do dalszych ćwiczeń.
Miłośnicy gier planszowych powinni zwiedzić sopockie Grodzisko, gdzie niedawno otwarto wystawę „Gry planszowe – świadectwo cywilizacji”. W czasie Nocy Muzeów oczywiście będzie można pograć w dawne i współczesne gry. Zaplanowano także warsztaty – przygotowywanie podpłomyków, garncarstwo, tkactwo, snycerstwo, rogowiarstwo. Będzie również można zobaczyć obozowisko łowców z epoki kamienia. Na terenie przy Pawilonie Wystawienniczo-Edukacyjnym zaplanowano takie atrakcje jak: miotanie oszczepem (do zapadnięcia zmroku), obróbkę krzemienia, pokaz kowalstwa, strzelanie z łuku, pokaz walk bojów i prezentacje dawnych pieśni przy akompaniamencie liry korbowej.
Przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaparkuje ciężarówka, w której znajdą się stanowiska komputerowe teamu Wargaming Europe. Będzie można wziąć udział w grze „World od Warships”, do której w listopadzie ubiegłego roku wprowadzony został polski niszczyciel ORP Błyskawica. Poza zwiedzaniem muzeum i okrętu, zaplanowano także pokazy grup rekonstrukcyjnych, wspomnienia pilota MIG-a i poczęstunek wojskową grochówką.
Muzeum Wisły w Tczewie zaprasza na warsztaty tworzenia pływających modeli statków i łodzi z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Będą też doświadczenia z różnych dziedzin fizyki ilustrujące siłę np. wyporu, prawo Archimedesa, siły oddziaływań międzycząsteczkowych wody i zasadę dyfuzji.
Gdańska Galeria Miejska zachęca do obejrzenia trzech wystaw w swoich oddziałach. Ponadto zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na warsztaty trójwymiarowych kolaży Pop-Up oraz zajęcia linorytnicze w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.
Instytut Pamięci Narodowej proponuje zwiedzanie swoich magazynów archiwalnych i poznawanie historii poprzez swoje gry planszowe i edukacyjne (np. lotnicze – „7. W obronie Lwowa”, „111. Alarm dla Warszawy”, „303. Bitwa o Anglię”). Dla dzieci przygotowano specjalne zajęcia – „Niedźwiedź Wojtek i jego wojenne opowieści” i „Polak Mały”.
DEGUSTACJE
Czworoboczna zagroda chłopska w Starkowie koło Ustki wybudowana została na początku XIX w. Teraz działa tu Zagroda Śledziowa, której pracownicy zapraszają do zwiedzania swojej siedziby, ale także na degustacje śledzia w przeróżnych odsłonach.
Zobaczyć jak powstaje piwo i poznać gdańskie legendy z nim związane będzie można w Starym Maneżu w Gdańsku Wrzeszczu. W ramach Europejskiej Nocy Muzeów będziecie okazja do zwiedzenia powstającego tu browaru i rozmowy z piwowarem, który zapewnia, że odpowie mu wszystkie możliwe pytania, które nurtują wielbicieli trunku.
Przysmakami kuchni słowiańskiej zostaną poczęstowani zwiedzający Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Zaprezentowane tu zostaną bowiem różne aspekty życia Słowian – świat wierzeń, obrzędów, przesądów i rytuałów; ich praca – warsztat tkacki i prezentacja techniki zdobienia skóry; rozrywka – muzyka oraz gry i zabawy. Sporo atrakcji przygotowano dla dzieci, m. in. przygotowanie mąki do wypieku podpłomyków za pomocą żarna i rozcieracza.