Artyści z Włoch, Francji, Słowacji, Niemiec, Danii i Polski wystąpią podczas rozpoczynającego się 27 maja w Gdańsku festiwalu ORGANy PLUS+. Koncerty odbywać się będą w Kościele św. Trójcy, w którym są odbudowywane barokowe organy. Będą im towarzyszyć inne instrumenty i dlatego impreza ma w nazwie „plus”.
PODRÓŻ W CZASIE I W PRZESTRZENI
Zdaniem dyrektora imprezy doktora Andrzeja Szadejko melomani i muzycy poczują się jak uczestnicy koncertów sprzed wieków. – W czasie pięciu koncertów przeniesiemy się w różne rejony Europy XVII i XVIII-wiecznej. Nie będą to zwykłe koncerty. Będzie to także eksperyment zarówno dla melomanów, jak i dla wykonawców, bo nie zawsze mają możliwość, żeby grać muzykę w takim miejscu i w taki sposób, jak to robiono w tamtej epoce.
W tym roku obchodzimy rocznice urodzin lub śmierci wielu siedemnasto- i osiemnastowiecznych artystów związanych z Gdańskiem. Ich utwory zabrzmią pierwszego wieczoru – niektóre zostaną wykonane po raz pierwszy w Gdańsku po ponad trzystu latach! Ich zapis nutowy zachował się w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN.
ORGANY PLUS CYNK, KLAWESYN I GŁOS
28 maja zabrzmi muzyka z Hiszpanii i Włoch. Po raz pierwszy w Polsce na jedynym wspólnym koncercie wystąpią światowej sławy organista z Włoch Liuwe Tammingi oraz cynkista Bruce’a Dickey – zdaniem organizatorów najlepszy na świecie duet specjalizujący się w wykonywaniu muzyki na cynk (zwany także Cornetto) doby renesansu i baroku.
Kolejny wieczór (29 maja) będzie należał do jednego z najbardziej utytułowanych organistów. Zagra prof. Harald Vogel z towarzyszeniem Scholi Cantorum składającej się ze studentów Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zaprezentują technikę wykonywania muzyki rozpowszechnioną w całej siedemnastowiecznej Europie.
Uczestnicy koncertu, który odbędzie się 30 maja przeniosą się do Danii. Wystąpią dwie Dunki: organistka Bine Bryndorf i sopranistka Camilla Toldi Bugge. Zaprezentują muzykę swojego słynnego rodaka Dietricha Buxtehudego. – Był to na tyle ważny kompozytor, że nawet Bach z południa Niemiec do niego wędrował, żeby się czegoś nauczyć od niego – wyjaśnia Andrzej Szadejko.
NA ZAKOŃCZENIE BACH
Na ostatnim koncercie festiwalu ORGANy PLUS+ we wtorek 31 maja będzie można poznać kompozycje, które inspirowały młodego Jana Sebastiana Bacha oraz jego własne najwcześniejsze kompozycje spisane przez jego starszego brata Johanna Christopha. Wystąpi jeden artysta Benjamin Alard, ale na dwóch instrumentach: raz na organach, raz na klawesynie.
PROGRAM
27.05 godz. 19.00 + Ensemble
Gdański Barok – jubileusze
Goldberg Baroque Ensemble
Ingrida Gapova sopran
Andrzej Szadejko przygotowanie i prowadzenie zespołu, organy
28.05 godz. 19.00 + Cornetto
Szesnasto- i siedemnastowieczna muzyka włoska i hiszpańska na cynk
Bruce Dickey cynk
Liuwe Tamminga organy
29.05 godz. 15.30 + Alternatim
Łacińskie hymny w luterańskiej liturgii
Schola Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku
Harald Vogel organy
30.05 godz. 19.00 + Buxtehude
Muzyka mistrza – inspiracje, geneza, wpływy
Bine Kathrine Bryndorf organy
Camilla Toldi Bugge sopran
31.05 godz. 19.00 + Klawesyn
Andreas Bach Buch
Benjamin Alard organy/klawesyn
Wszystkie koncerty odbędą się w kościele św. Trójcy w Gdańsku. Bilety kosztują 20 zł (normalny)/10 zł (ulgowy).