Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku można zwiedzić z audio-przewodnikiem. 1 września, w rocznicę bohaterskiej obrony placówki, po raz pierwszy zaprezentowano urządzenie – czyli mp3 ze słuchawkami – oraz treść nagrań, które zarejestrowano w studiu Radia Gdańsk. Audio-przewodnik powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ZWIEDZANIE ZE SŁUCHAWKAMI NA USZACH
Osoby, które odwiedzą Muzeum Poczty Polskiej mogą wypożyczyć audio-przewodnik. O bohaterskiej obronie Poczty Polskiej na początku II wojny światowej opowiadają znani trójmiejscy aktorzy i świadkowie historii.
– Przez muzeum będą nas prowadziły głosy aktorów oraz świadkowie historii – dawni mieszkańcy Wolnego Miasta Gdańska oraz krewni i dzieci pocztowców – mówi Ewa Malinowska, która stworzyła audio-przewodnik. Dodaje, że archiwalne nagrania pochodzą ze zbiorów prywatnych, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz archiwum Radia Gdańsk.
Ewa Malinowska, która stworzyła audio-przewodnik. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki
NAGRANIA W RADIU GDAŃSK
Głosy aktorów, m.in. Doroty Lulki i Piotra Michalskiego z Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Krzysztofa Gordona z Teatru Wybrzeże zostały nagrane w studiu Radia Gdańsk przez reżysera dźwięku Jacka Puchalskiego.
– Jesteśmy zadowoleni z jakości studia w Radiu Gdańsk i cieszymy się z sukcesu Muzeum Poczty Polskiej – trafili z pomysłem idealnie w wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto odwiedzić Muzeum Poczty Polskiej, ale w kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej nie zapominajmy także o Wartowni nr 1 na Westerplatte. Obie placówki wszystkim z Państwa gorąco polecam – podkreśla Andrzej Gierszewski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, którego oddziałem jest Muzeum Poczty Polskiej.
AUDIO-PRZEWODNIKI W KOLEJNYCH MUZEACH
Są plany wprowadzenia audio-przewodnika w innych oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Być może już w przyszłym roku pojawią się kolejne urządzenia. Konieczne będzie jednak zdobycie dofinansowania na ten cel i rozwiązanie problemów dotyczących norm prawnych.
– Uzbrojenie reszty oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w ten system to rzecz przekraczająca nasze obecne możliwości – robiliśmy już przymiarki do wprowadzenia tego typu narzędzi globalnie dla wszystkich oddziałów. Mogliśmy albo zakupić określoną partię, albo, co jest niekorzystne z naszego punktu widzenia – po prostu wynająć sprzęt – tłumaczy Andrzej Gierszewski. – Hamują nas też realia – zapotrzebowanie w sezonie na audio-przewodniki w Oddziałach położonych w Głównym Mieście byłoby duże, a po nim małe. Sprawdzimy, jak sprawdzi się urządzenie w Muzeum Poczty Polskiej.