Nietypowe zwiedzanie Westerplatte. Harcerze z Hufca Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte przygotowali grę miejską, dzięki której można poznać przebieg walk na początku II wojny światowej. – Wystarczy mieć ze sobą telefon z dostępem do internetu i aplikację do skanowania kodów QR – mówi rzecznik prasowy Chorągwi Gdańskiej ZHP Marta Bednarska.
ZWIEDZANIE TERENU I POZNAWANIE HISTORII
Gra jest prowadzona w formie spokojnego spaceru – zwiedzanie terenu połączone z poznawaniem historii. Można prześledzić siedem dni obrony we wrześniu 1939 roku. Start gry można odnaleźć na przystanku autobusowym linii 106, zaraz po opuszczeniu pojazdu. Dalej gdańszczan i turystów poprowadzą kody QR oraz telefon.
– Już na początku gry dowiadujemy się, że jesteśmy jednym z ostatnich żołnierzy, którzy przyjechali na Westerplatte wesprzeć tutejszą jednostkę. Jako „wirtualny żołnierz” przemierzamy drogę od jednego punktu oporu do drugiego, od jednej wartowni do drugiej – tłumaczy Marta Bednarska.
Obrona Westerplatte trwała do 7 września 1939 roku, zakończyła się kapitulacją. Gra dostępna będzie tylko do 7 września. Potem zniknie na jakiś czas, dopóki nie wróci już w docelowej i trwałej formie.
W PRZYSZŁOŚCI GRA BĘDZIE STAŁYM ELEMENTEM NA PÓŁWYSPIE
– Przedsięwzięcie ma charakter tymczasowy, gdyż takie uzgodnienia jako Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa poczyniliśmy z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku, Miejskim Kuratorem Ochrony Zabytków oraz Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Już pracujemy nad zamianą aktualnych punktów na stałe, które estetyką i funkcjonalnością będą wpisywać się w charakter terenu – mówi komendant Hufca ZHP Gdańsk – Portowa, harcmistrz Artur Lemański.
Gra została przygotowana przez harcerzy w ramach projektu dofinansowanego z środków Miasta Gdańska, w ramach otwartego konkursu ofert Biura Prezydenta ds. Kultury.
źródło: materiały promocyjne