Każdy może zobaczyć księgę, która była używana w średniowieczu w czasie Mszy świętej w Gdańsku. W sobotę, 19 listopada, odbędzie się prezentacja Mszału krzyżackiego, który 4 listopada został wpisany na krajową listę UNESCO Pamięć świata. Na co dzień rękopis jest przechowywany w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.
RĘKOPIS BYŁ UŻYWANY W KOŚCIELE MARIACKIM
Kierownik Pracowni Rękopisów Biblioteki Gdańskiej PAN Agata Larczyńska podkreśla, że ta księga związana jest z historią Pomorza. Modlono się z niego podczas Mszy świętych przez kilkadziesiąt lat na przełomie XV i XVI wieku w Kościele Mariackim w Gdańsku.
– Był on używany przy ołtarzu św. Brygidy, o czym świadczy odręczny wpis na wewnętrznej karcie przedniej oprawy. Mogła ten zapis umieścić osoba związana z Biblioteką Mariacką lub ktoś z duchowieństwa. Znajduje się tu data – 1518 rok – zaznacza Agata Larczyńska.
Do XX wieku takich mszałów krzyżackich zachowało 13, ale po II wojnie światowej jest już ich tylko 10. Ten, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii, ma oprawę z XVI wieku. Powstał wiek wcześniej w jednym z gdańskich skryptoriów, czyli został spisany gęsim piórem na pergaminie. – Można powiedzieć, że środek jest średniowieczny, a oprawa renesansowa – przyznaje Agata Larczyńska. Na 127 stronie znajduje się miniatura „Ukrzyżowanie”.
CHORAŁ Z RĘKOPISÓW KRZYŻACKICH
Prezentacja Mszału krzyżackiego odbędzie się w sobotę w godzinach 12:00 – 16:00 w Bibliotece Gdańskiej PAN przy ulicy Wałowej. O godz. 12:15 zaplanowano koncert chorałów gregoriańskich w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Gedanensis. – Będą to utwory z rękopisów krzyżackich – podkreśla dyrektor instytucji dr Zofia Tylewska-Ostrowska.
Po koncercie kierownik Pracowni Rękopisów Biblioteki Gdańskiej PAN Agata Larczyńska opowie o średniowiecznym rękopisie.