Dzieła sztuki wykonane z bursztynu oraz dawne fotografie m.in. Malborka, Stegny, Sopotu i Gdańska. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zdigitalizowało część swoich zbiorów i pokazuje swoje zasoby w internecie.
Zapowiada, że będą tu prezentowane kolejne zdjęcia zabytków.
WWW.DZIEDZICTWO.POMORZE.PL
Muzeum uruchomiło specjalny serwis – www.dziedzictwo.pomorze.pl. Na razie umieszczono tu 1400 zdjęć muzealiów. Są to zbiory ikonografii oraz bursztynu zdigitalizowane w ramach programu Kultura Cyfrowa dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku. Z zasobu kopii cyfrowych może korzystać każdy, o ile ich użycie nie będzie miało charakteru komercyjnego i użytkownik nie będzie modyfikował zdjęć.
– Na przełomie 2017/2018 roku chcemy dodać kolejne 2500 wizerunków. W tym celu złożyliśmy kolejny wniosek w ramach programu Kultura Cyfrowa – informuje mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.
ZDJĘCIA CZARNO – BIAŁE I KOLOROWE
Bez wychodzenia z domu można obejrzeć kolorowe zdjęcia eksponatów z Muzeum Bursztynu, oddziału MHMG. Archiwalne fotografie i pocztówki pochodzą z XIX i XX wieku. Wśród nich znalazła się część kolorowych slajdów z 1943 roku, które ukazują ulice Gdańska i okolic. Zbiór w 2011 roku został przekazany do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przez rodzeństwo Søndenaa z Norwegii. Autorem fotografii jest jest ojciec rodzeństwa – Sverre Søndenaa, który pod koniec lat 30. XX wieku przyjechał do Gdańska by studiować aerodynamikę w Gdańskiej Wyższej Szkole Technicznej (obecnie Politechnika Gdańska).
WKRÓTCE BĘDZIE WYSZUKIWARKA
Serwis www.dziedzictwo.pomorze.pl został stworzony w oparciu o otwarte oprogramowanie i służy do pilotażowego udostępnienia wytworzonych w 2016 r. zasobów cyfrowych. Z punktu widzenia użytkownika jest to prosta przeglądarka z podstawowymi narzędziami do przeglądania.
– W najbliższym czasie dodamy wyszukiwarkę wzbogaconą o kategorie wyszukiwania. W przypadku dofinansowania z Kultury Cyfrowej już w kwietniu przystąpimy w do budowy docelowego portalu prezentującego zbiory muzeum – dodał Marcin Kłos, kierownik Działu Digitalizacji.