Król Henryk Walezy w Polsce po raz pierwszy zobaczył ubikacje, które później kazał umieścić w Luwrze. Miedzy innymi taką ciekawostkę można poznać na wystawie „Historia Polski według komiksu” w Sopocie. – Prezentowane są fragmenty opowieści rysunkowych, które opowiadają o historii naszego kraju – mówi autor ekspozycji Wojciech Łowicki.
NIETYPOWA LEKCJA HISTORII
Komiks opowiada w sposób lekki i przyjemny, więc może być to świetne narzędzie do przybliżania faktów z przeszłości. Wojciech Łowicki przejrzał większość polskich komiksów, aby wybrać z nich plansze, które poświęcone były konkretnym wydarzeniom z przeszłości Polski.
– Zaczynamy od pradziejów, kiedy nie było jeszcze naszego kraju, ale były mamuty, nosorożce. Kończymy w roku 2010 katastrofą samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, która do dziś jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem – opowiada autor wystawy.
Układ ekspozycji jest chronologiczny. Do ważnych faktów historycznych, np. chrztu Polski, Bitwy pod Grunwaldem, II Wojny Światowej i „Solidarności”, autor dodał także wiele ciekawostek i anegdot. – Król Henryk Walezy w Polsce po raz pierwszy zobaczył ubikacje, które później kazał umieścić w Luwrze. Z trudem się one tam przyjęły, bo popularne było załatwianie potrzeb fizjologicznych do kominka lub na korytarzu – czytamy na jednej z plansz.
Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak lekcję historii. O dziejach jednak opowiadają np. Tytus, Romek i A`Tomek, kapitan Kloss lub kapitan Żbik.
PLANSZE SŁYNNYCH RYSOWNIKÓW
Miłośnicy komiksów odkryją na wystawie swoich ulubionych rysowników, bo są tu prezentowane plansz stworzone między innymi przez Grzegorza Rosińskiego, Henryka Jerzego Chmielewskiego, Szarlotę Pawel, Daniela Bauma, Jacka Michalskiego, Jerzego Wróblewskiego.
– Co jest może ważne, to nie ma tutaj Janusza Christy, który pojawia się prawie na każdej mojej wystawie. On kojarzy się z czasami średniowiecznymi i archeologią, ale on uciekał od dosłownych tematów. Nie odnosił się do konkretnych faktów – podkreślił Wojciech Łowicki, popularyzator polskiego komiksu. Do tej pory przygotował takie wystawy jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce”.
Komiksy Janusza Christy były prezentowane na wystawie „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”, która odbyła się w 2015 roku w Grodzisku w Sopocie. – Cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem, a teraz krąży ona po Polsce. Chcielibyśmy podtrzymać ten nurt komiksowo – historyczno – archeologiczny – powiedział Paweł Pogodziński z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
DWIE WYSTAWY W JEDNEJ SALI
Wystawa czasowa „Historia Polski według komiksu” została otwarta 29 kwietnia w Grodzisku w Sopocie, czyli oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Będzie można ją oglądać do 30 września. Jest prezentowana w sali na parterze budynku, w której można oglądać także wystawę stałą.
– Robimy jakby dwa w jednym, bo można zwiedzać obie ekspozycje na raz. Mamy wiele pomysłów, ale mało miejsca i dlatego wybraliśmy takie rozwiązanie. W sali wystaw czasowych można natomiast zobaczyć ekspozycję „Alfons Klejna – fotograf Pomorza. Archeologia” – dodał Paweł Pogodziński.