Mozartiana po raz pierwszy bez tańczących fontann. W tym roku program międzynarodowego festiwalu muzyki Mozarta ograniczono do koncertów. Dlaczego? Pytamy organizatorów.
O tym, że program wydarzenia prawdopodobnie będzie uboższy o efektowną prezentację, wiadomo było od końca kwietnia. Formalnie Polski Chór Kameralny, organizator festiwalu, w umieszczonym od grudnia na stronie internetowej programie informował, że „pokazy fontann przy południowej fasadzie Pałacu Opatów” odbędą się trzykrotnie. Oficjalnie dopiero w połowie kwietnia skierował do zarządcy Parku Oliwskiego – Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zapytanie odnośnie możliwości zorganizowania pokazów i wtedy został zmuszony do zmiany programu. – Organizator wziął za pewnik, że odbędą się tam gdzie zawsze, nie przewidując, że coś mogło się zmienić – mówią w rozmowie z reporterką Radia Gdańsk przedstawiciele GZDiZ.
ODBUDOWA PO ŚWIATEŁKACH
Zimą, w miejscu gdzie zazwyczaj odbywał się pokaz tańczących fontann, z inicjatywy Fundacji Gdańskiej zorganizowano iluminację świątecznych światełek. Imprezę odwiedziło ponad sto tysięcy osób. Zamiast poruszać się po wyznaczonych ścieżkach, uczestnicy wchodzili na trawniki. W efekcie doszczętne zadeptali ściółkę i kwietniki. Na wiosnę Fundacja Gdańska sfinansowała zakup nowego trawnika przed Pałacem (w kwocie 77 tys. zł). Z kieszeni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni za 19 tys. zł kupiono system nawadniający.
Nowe trawniki przed Pałacem Opatów. Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski
To właśnie z tego względu w tym roku pokaz fontann nie może się odbyć. Jak wyjaśnia Magdalena Kiljan z GZDiZ, zarówno nowy trawnik, jak i system są na rocznej gwarancji. – W tym miejscu zabroniona jest organizacja imprez masowych – tłumaczy. – Trawa jest na tyle niedojrzała, że jeszcze nie można na niej stawać – dodaje Jan Łukaszewski, dyrektor artystyczny Mozartiany.
ORGANIZATOR MÓWI „NIE” ALTERNATYWIE
Jak dowiedziało się Radio Gdańsk, organizatorom Mozartiany zaproponowano trzy alternatywne lokalizacje pokazu, wzdłuż koryta Potoku Oliwskiego – w rejonie Stawu Młyńskiego przy al. Grunwaldzkiej, na terenie między ul. Ziemowita i Subisława (w pobliżu Gimnazjum nr 37) i na terenie przy potoku od strony Chłopskiej. – Organizator nie brał pod uwagę żadnego z tych miejsc. Jedyną możliwą dla niego lokalizacją był front Pałacu Opatów od strony południowej – przyznają przedstawiciele GZDiZ.
Skąd taka decyzja? – Postawienie fontann w innym miejscu jest niemożliwe. To 20-minutowy spektakl, który bezpośrednio łączy się z koncertami, następują kolejno po sobie. W innych lokalizacjach szybkie przemieszczanie się byłoby utrudnione – tłumaczy Jan Łukaszewski.
Koncerty podczas festiwalu Mozartiana. Tu w 2016 roku. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski
Ponadto – jak zauważa – to, że fontanna znajduje się przed pałacem, nadaje też temu widowisku niepowtarzalny klimat. – Działki czy pola nie pełnią takiej funkcji. Fontanna zawsze jest pałacowa, jest uzupełnieniem piękna parku. Jak w Wiedniu czy Salzburgu.
W TROSCE O PARK
Obserwacja minionych edycji Mozartiany pokazuje, że choć i na koncertach często brakowało wolnych miejsc, to dopiero tańczące fontanny gromadziły kilkutysięczną publikę. Czy to nie strata dla dzielnicy pod względem marketingowym? – Absolutnie nie – zaznacza Tomasz Strug z Rady Oliwy. – Brak fontann to bardzo dobra wiadomość. Od wielu lat wraz z Radą Programową Parku Oliwskiego staraliśmy się o wyłączenie tego elementu z programu. Pisaliśmy listy i petycje, także do prezydenta miasta. Czara goryczy przelała się dopiero po tegorocznych światełkach.
Doszczętnie zniszczony trawnik w trakcie pokazów światełek. Styczeń 2017. Fot. staraoliwa.pl
Jak dodaje, Oliwa na braku pokazu jedynie zyska. – Park obroni się sam w sobie. Może dzięki temu ludzie zwrócą uwagę na stan trawników i kwietników. Mam nadzieję, że nigdy nie będzie już chodzenia po trawie – liczy Tomasz Strug.
Rzeczywiście – położenie nowego trawnika przed Pałacem Opatów wiąże się z bardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi jego użytkowania. Teraz pełni on głównie funkcje ozdobne, są na nim specjalne tabliczki informacyjne. – Na odpoczynek na trawie zapraszamy do południowo-zachodniej części parku od strony ul. Kanapariusza i do nowo-otwartego parku sensorycznego znajdującego się po drugiej stronie al. Grunwaldzkiej – informuje Magdalena Kiljan z ZDiZ.
POKAZ ZA ROK? NIEWYKLUCZONE
Czy pokaz tańczących do muzyki Mozarta fontann na stałe zniknął już z programu letniego festiwalu? Choć Tomasz Strug ma nadzieję, że – w trosce o rośliny – tak będzie, to GZDiZ nie wyklucza współpracy z organizatorami muzycznej imprezy nawet już za rok. – Obecna decyzja dotyczy wyłącznie tego roku. Trudno powiedzieć co będzie później – podsumowuje Magdalena Kiljan.
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbędzie się w Domu Uphagena, w Parku Oliwskim i Archikatedrze Oliwskiej w dniach 20-26 sierpnia.