Portal Gdańsk Strefa Prestiżu zaprasza na piątkowy wykład pod hasłem „Moje dotykanie historii Gdańska”. Będzie to okazja do poznania mało znanych faktów z historii Gdańska, które przybliży uznany gdański historyk Adam Koperkiewicz.
– To człowiek bardzo doświadczony i o ogromnej wiedzy. Wykład będzie dotyczył ciekawostek z historii Gdańska, których nigdzie nie ma. Na przykład: fakt, że w ciągu 50 lat za czasów Krzyżaków zginęło tragicznie trzech burmistrzów Gdańska, będzie poruszona kwestia finansowania wojny trzynastoletniej. Gdyby Gdańsk nie pomógł Kazimierzowi Jagiellończykowi nie wiadomo jakby dzieje Polski się potoczyły – zachęca Anna Pisarska-Umańska z portalu Gdańsk Strefa Prestiżu, który organizuje wykład.
– Będzie mowa o złotym wieku, o roli nauki w Gdańsku. Nie wiem czy wszyscy wiedzą, że do połowy XVI wieku głównym ośrodkiem naukowym w Polsce był Uniwersytet Jagielloński, natomiast potem tę rolę przejmuje Gdańsk. Będziemy mówić o kwestiach zapomnianej nauki. Będzie mowa o tym, że Gdańsk był miastem, które w ciągu siedmiu lat miało dwa oblężenia. Między innymi o tym będzie mówił pan Koperkiewicz – dodaje Anna Pisarska-Umańska.
HISTORYK ZASŁUŻONY DLA GDAŃSKA
Adam Koperkiewicz – historyk, muzealnik, w latach 1989-2015 dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jako dyrektor MHMG stworzył bądź rozwinął placówki: zespół Dworu Artusa, Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena, Muzeum Zegarów Wieżowych w kościele św. Katarzyny, Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia ul. Długiej. Organizator wielu wystaw i autor porozumień o współpracy.
Odznaczony Medalem św. Wojciecha, francuskim Narodowym Orderem Zasługi oraz francuskim Orderem Sztuki i Literatury, estońskim Orderem „Pro Terra Marianum”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami”, brązowym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polski i Byłych Więźniów Politycznych.
Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji dla Gdańska i Pomorza, założyciel Stowarzyszenia Guntera Grassa, członek organu nadzoru Stowarzyszenia „Klub Dżentelmena”, skarbnik Pomorskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, doradca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.
Termin: 23 lutego 2018, godz. 18.00
Bilety: Wstęp wolny
Rafał Mrowicki