Majówka to nie tylko synonim wielkiego grillowania. Warto ten czas podzielić między biesiadowaniem a rozrywką i ruchem, połączonymi z edukacją. A na Pomorzu nie będzie to trudne zadanie, ponieważ na terenie całego województwa ten okres pęka w szwach od najróżniejszych propozycji spędzenia wolnego czasu.
Co prawda wiele wydarzeń rozpoczęło się już w weekend, poprzedzający majówkę, ale zdecydowana większość zaplanowana jest także na trochę późniejszy termin. Zebraliśmy najciekawsze i zapewniamy – jest z czego wybierać.
FESTYN MAJOWY PRZY ŹRÓDLE MARII W GDYNI
3 maja na terenie zielonym przy ulicy Źródło Marii, obok Figurki Matki Boskiej odbędzie się rodzinno-sąsiedzka integracja z licznymi zabawami i atrakcjami. W programie pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu Joanny Statuch, Szwadron Gdyńskich Krakusów oraz zespół Solo Band. Do tego loteria, quiz wiedzy o Wielkim Kacku, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych oraz wiele innych niespodzianek. Początek o 15:00. Wstęp wolny.
MAJÓWKOWE WARSZTATY DLA DZIECI
Fabryka Sztuk w Tczewie zaprasza dzieci 5 maja o 12.00 do udziału w warsztatach. Co wiemy o owadzim świecie? Ile kropek ma biedronka? Czy łatwo przejść przez pajęczynę? Odpowiedzi dzieci poznają właśnie w trakcie tego spotkania. Udział jest bezpłatny.
MAJÓWKA W TEATRZE WYBRZEŻE
1 maja o 18.00 oraz 2 i 3 maja o 19.00 na Dużej Scenie „Bella Figura”. Jedna z najsłynniejszych francuskich dramatopisarek Yasmina Reza tworzy słodko-gorzki obraz świata, którego fundamenty się rozpadają. Każdy z bohaterów robi dobrą minę aż do rychłego upadku.
Z kolei 2 i 3 maja o 18.00 na Scenie Kameralnej gdańskiego teatru „Nasi najdrożsi”. To spektakl w którym, z pozornie błahych, prozaicznych, zdawkowych rozmów i zdarzeń, układa się dziwny, duszny krajobraz ludzki, pełen wzajemnych żali, pielęgnowanych urazów, miłosnych zawodów, rozczarowań.
MAJÓWKA NA FALI
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na Majówkę NA FALI. Goście odwiedzający EXPERYMENT do 6 maja, będą mogli poczuć się jak morscy naukowcy i odkrywać tajemnice podwodnego świata. Co mieszka w kropli wody? Czy w Polsce można hodować krewetki? Co słychać pod wodą, a czym oddychamy na plaży? To tylko niektóre z pytań, na które będzie można znaleźć odpowiedzi razem z naukowcami i studentami z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia. Bilet w cenie wstępu na wystawę.
MAJÓWKA W TWIERDZY WISŁOUJŚCIE
Twierdza Wisłoujście – jeden z najmłodszych Pomników Historii – otwiera się ponownie dla turystów. Z okazji tegorocznej majówki Muzeum Gdańska przygotowało liczne atrakcje od 1. do 6. maja. Do Twierdzy będzie można dopłynąć kutrem od strony Nowego Portu, a w samej fortyfikacji będzie można zrelaksować się przy ognisku i wziąć udział w zajęciach warsztatowych, nawiązujących do historii zabytku oraz Gdańska.
Autorskie programy grup rekonstrukcyjnych będą miały miejsce 1, 3 i 6 maja od 10:00. Poznamy obyczaje dworskie i modę XVIII-wiecznej Europy, kiedy w obleganych murach Gdańska otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. 3 maja uczestnicy zaznajomią się życiem nowożytnego żołnierza – od rekrutacji po intensywne szkolenia, musztry i w końcu – taniec. 6 maja wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach średniowiecznego sukiennictwa, a także poznać tajemnice warsztatu szewca. Średniowiecze przyniosło także upowszechnienie broni palnej, systemu monetarnego i rozwój piśmiennictwa. Te zagadnienia również zostaną zaprezentowane przez naszych rekonstruktorów. Bilety od 10 zł.
MAJÓWKA NA GRODZISKU W SOPOCIE
W ramach Sopockiej Majówki 1 i 3 maja w programie jak zwykle moc atrakcji: warsztaty, pokazy i degustacje, gry, zabawy, turniej łuczniczy i walki wojów.
We wtorek od 14:00 do 17:00 zwiedzanie, Osada z Epoki Kamienia, a w Skansenie Grodzisko ognisko, warsztaty kulinarne, tkackie, ceramiczne, pokazy snycerstwa, gra Wikingów „Hnefatafl”, średniowieczne kręgle, strzelanie z łuku, o 14:00 i 16:00 pokazy walk wojów, a o 15:00 turniej łuczniczy z nagrodami.
3 maja 2018 w czwartek od 12:00 do 16:00 obróbka krzemienia, wynalazki człowieka paleolitu i mezolitu, miotanie oszczepem i warsztaty malarstwa jaskiniowego oraz ponownie ognisko, kubb średniowieczne kręgle, przeciąganie liny, warsztaty tkackie i szyki bojowe dla publiczności. O 12:00 i 14:00 warsztaty garncarskie, o 13:30 i 15:30 pokazy walk wojów. Wstęp wolny.
REGATY KATAMARANÓW TRZY MOLA W SOPOCIE
Klub Żeglarski UKS Navigo, Sopot – Bitwy pod Płowcami 67.
Katamarany wszystkich klas do około 6 m długości, w szczególności klasy: Nacra 15, Nacra 17, A, Hobie Cat 16, F-18, Open. Planuowane jest rozegranie 6 wyścigów up and down dla katamaranów. Regaty liczą się do Pucharu Polski Katamaranów 2018.
PROGRAM REGAT:
5 maja (sobota)
godz. 9-10 przyjmowanie zgłoszeń.
godz. 10.00 odprawa sterników.
godz. 11.30 parada katamaranów przy molo.
godz. 12.00 – 16.00 – 3 wyścigi.
6 maja (niedziela)
godz. 10.00 – odprawa sterników.
godz. 11.30 – 15.00 – 3 wyścigi.
godz. 17.00 zakończenie, wyniki regat, wręczenie nagród.
MAJÓWKA Z HISTORIĄ NA ZAMKU W GNIEWIE
Od niedzieli 29 kwietnia do czwartku 3 maja od 11:00 na zamku w Gniewie przejażdżki powozem, salwa armatnia z werbunkiem puszkarzy, Wakacje z Duchami – spektakl multimedialny i Husaria chluba oręża polskiego – konny spektakl plenerowy. Dodatkowo m.in. Szkoła Szermiercza, prezentacja rozwoju broni białej i Msza Święta w Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
CZARNE WESELE
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego zaprasza na tegoroczną, XXII już, edycję Czarnego Wesela. Jak co roku w pierwsze trzy dni maja to okazja do spędzenia kilku niezwykłych godzin wśród wiejskich zagród sprzed stu lat, gdzie toczy się spokojne życie, gdzie kobiety i mężczyźni wykonują swoje codzienne zajęcia. Ale maj na ówczesnej wsi słowińskiej to przede wszystkim pora kopania torfu. Czarne Wesele w Muzeum jest nawiązaniem do tej dawnej tradycji. W programie imprezy pokazy kopania torfu, plecionkarstwa, garncarstwa, tkactwa, powroźnictwa oraz wielu innych rzemiosł i zajęć codziennych, występy zespołów folklorystycznych, kiermasz sztuki amatorskiej i rękodzieła, świeżo upieczony chleb ze smalcem, drożdżowe wafle i inne słowińskie smakołyki. Muzeum można zwiedzać między 10:00 a 16:00.
MAJÓWKA Z GRODZISKIEM
W Owidzu od 1 do 3 maja aktywny początek sezonu, między innymi sportowe wyzwania w II Igrzyskach o puchar Świętowita oraz pokazy grup i drużyn sportowych, które działają w okolicy. Ponadto wiele atrakcji: dziecięcy Grodogeddon, zabawy ruchowe z animatorem, żywy gród i rekonstruktorzy, którzy przygotują liczne historyczne atrakcje.
1 maja ze Starogardu do Owidza wyrusza także Rajd Rowerowy. W wyprawach mogą brać udział osoby dorosłe jak również młodzież i dzieci (dzieci do 11 lat wyłącznie z pełnoletnim opiekunem).
FESTIWAL PIW RZEMIEŚLNICZYCH U WELESA
4 i 5 maja także Owidzki Festiwal Piw Rzemieślniczych „U Welesa”. To wyjątkowy, piwny festiwal, który oprócz szerzenia wiedzy o szlachetnym trunku ma na celu propagowanie wiadomości o kulturze i życiu Słowian. W zrekonstruowanym, średniowiecznym grodzisku, z pewnością „nowoczesne” piwo smakuje zupełnie inaczej niż w pubie. 4 i 5 maja dziesięć browarów rzemieślniczych – Czarna Owca, Absztyfikant, Rzeka Piwa, Kociewski, Kościerzyna, Gościszewo, Spółdzielczy, StaroGdańskie oraz Wolny Browar Tczewsk – zaprezentuje swoje trunki na terenie grodziska przy ul. Rycerskiej 1. Festiwal zaczyna się w piątek o godzinie 16:00. W sobotę, festiwalowe atrakcje rozpoczną się o 14:00 od jarmarku rękodzieła i piw rzemieślniczych. Będzie można usmażyć kiełbaskę na grillu, wziąć udział w degustacji piw pod okiem specjalistów, a wieczorem pobawić się na potańcówce.
WIELKA MAJÓWKA NAD MORZEM
W Ustce, w niedzielę 29 kwietnia w Ośrodku Sportu i Rekreacji od 9:00 XIX Giełda kwiatów, sprzętu działkowego i wszelkiego dobra, zabawy z kajakiem dla dzieci KTK „Nurt”, XI Zawody Rowerkowe Przedszkolaków, Sztuki walki „Gepard”, ZUMBA dla każdego i koncert Krzysztofa Szpota. W poniedziałek od 9:00 XIX Giełda kwiatów, sprzętu działkowego i wszelkiego dobra, blok imprez rekreacyjno-sportowych dla dzieci,pokazy wędkowania, turnieje piłki nożnej dla dzieci, tenisa stołowego Open na Orliku oraz koszykówki i siatkówki. We wtorek XV Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych, Łowienie rybek Koło PZW Ustka, gry i zabawy przedszkolaków na Orliku, ZUMBA dla każdego, występ Usteckiej Orkiestry Dętej, Adam Wroński Piosenki Usteckiej Plaży i dyskoteka z Dj MARIO
MAJÓWKA WE WDZYDZKIM MUZEUM
W ramach odtwarzanych na Kaszubach zwyczajów i obrzędów chroniących zasiewy i ludzki dobytek było chodzenie z Môjikiem. Według dawnych wierzeń na początku maja czarownice, demony i wszelkie inne złe moce stają się szczególnie silne. Wiedźmy odbywają sabaty na Łysych Górach, na które zlatują się, dosiadając mioteł i pogrzebaczy. Aby odstraszyć złe moce i uroki, znaczy się drzwi wizerunkiem krzyża i przybija do nich ciernie, parobkowie strzelają z batów, a w pierwszą niedzielę maja mieszkańcy obchodzą wieś z Môjikiem. Môjik to wiecznie zielone drzewko, udekorowane podobiznami patronów i kolorowymi wstążkami. Triumfalnie obnoszone po wsi staje się symbolem odradzającego się życia, zwycięstwa wiosny nad zimą, dobra nad złem, światła nad ciemnością.Od 1 do 3 maja w Muzeum we Wdzydzach wiele atrakcji m.in. widowisko obrzędowe MÔJIK, latanie na miotłach i ożogach, zabawy pasterskie, pokazy tradycyjnych rzemiosł, zajęć domowych i gospodarskich oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła. Godziny otwarcia: 28-30 IV od 9:00 do 16:00, 4 V nieczynne, 5-6 V od 10:00 do 18:00.
CZŁUCHÓW KOCHA ROWER
W najbliższą niedzielę (29.04) na człuchowskim rynku coś miłośników dwóch kółek. Piknik rowerowy pn. „Człuchów kocha rower” od samego rana aż do 18:00. Wśród zaplanowanych atrakcji jest m.in. darmowy serwis rowerowy, konkursy z nagrodami, miasteczko ruchu drogowego, czy tor pumptrack.
NA SZLAKU KULTUR
A w Chojnicach przegląd kapel ludowych „Na szlaku kultur”. 3 maja od 12:00 przy Fosie Miejskiej atrakcje dla dzieci, V Ogólnopolski Konkurs Kapel Ludowych Na Szlaku Kultur Chojnice 2018, degustacja wyrobów wiejskich, kiełbaski
z rożna, grochówki i gulaszu dworskiego, chleba ze smalcem oraz słodkości, przejażdżki konne, konkursy z nagrodami dla publiczności. Wstęp wolny.
oprac. mk