To kolejny długi weekend w tym roku. Jak aktywnie spędzić czas? Jedni będą pewnie leniuchować w domu, ale inni szukają „przyjemnego zmęczenia”. Jeśli wybraliście tę drugą opcję, przybywamy z pomocą. Oto kilka miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć.
BUDOWANA NA KASZYCACH
Pierwszym propozycją jest Twierdza Wisłoujście. Ta zabytkowa budowla znajduje się w Gdańsku nad Martwą Wisłą, w miejscu dawnego ujścia rzeki do Zatoki Gdańskiej. Historia tego miejsca sięga XIV wieku i czasów krzyżackich. Twierdza była wiele razy odbudowywana po zniszczeniach, dlatego też skupia w sobie różne style architektoniczne (od gotyku wzwyż). Fundamenty twierdzy oparte są na kaszycach, czyli drewnianych skrzyniach znajdujących się pod wodą. Na takiej podstawie usypano gruz i następnie postawiono budowlę. Co ciekawe, Twierdza Wisłoujście jest również jednym z największych na Pomorzu zimowisk nietoperzy.
Twierdza Wisłoujście jest zbudowana na kaszycach – drewnianych skrzynkach znajdujących się pod wodą. Fot. KFP/Mateusz Ochocki
POZNAĆ KOLEJOWY KLIMAT
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie to kolejne ciekawe miejsce na naszej długo-weekendowej liście. Znajduje się w budynku dawnej lokomotywowni przy ulicy Towarowej, nieopodal dworca kolejowego. W muzeum znajdziecie największą i wciąż powiększającą się wystawę kolejek w północnej Polsce. Ogółem ekspozycja liczy ponad 40 jednostek pojazdów szynowych. W tym miejscu naprawdę możecie odkryć historię polskiego kolejnictwa oraz bezpośrednio zapoznać się z techniką ubiegłych lat.
Ekspozycja muzeum jest najliczniejszą w Północnej Polsce i nadal się powiększa. Fot. KFP/Nowepomorze/Adam Kiedrowski
WIDOK NA MORZE PONAD KONARAMI DRZEW
Wielbiciele krajobrazów i pięknych widoków powinni wybrać się na wycieczkę do Zbiornika Wodnego Kazimierz w Sobieszewie. Na szczycie wieży ciśnień znajduje się bowiem taras widokowy, z którego widać całą panoramę Wyspy Sobieszewskiej i Zatoki Gdańskiej. Jednakże „Kazimierz” to nie tylko widoki. Na gości czekają dwie wystawy. Pierwsza przedstawia zasady działania zbiornika oraz rolę, jaką odgrywa w sieci wodociągowej, a druga poświęcona jest tajemnicom Wyspy Sobieszewskiej. Wizyty są bezpłatne i trwają 75 minut. Trzeba się jednak wcześniej zarejestrować za pośrednictwem formularza na stronie Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej lub telefonicznie pod nr 575 317 781.
Dla takich widoków warto wybrać się do „Kazimierza”. Fot. KFP/Mateusz Ochocki
SZLAKIEM ZAMKÓW GOTYCKICH
Miłośnicy średniowiecza i rycerskich czasów także znajdą coś dla siebie. Pomorze jest jednym z trzech województw, po których wiedzie szlak zamków gotyckich. Jest to podróż, która przeniesie Was do czasów Wielkiego Mistrza i Króla Jagiełły. Poza zamkami klimat tamtych czasów oddają licznie organizowane rekonstrukcje historyczne, turnieje rycerskie czy kiermasze. W województwie pomorskim szlak zamków gotyckich obejmuje 6 budowli. Najbardziej znanym jest oczywiście Zamek Krzyżacki w Malborku. Na taką wycieczkę najlepiej wybrać się samochodem ze względu na odległości między nimi. Pozostałe zamki z pomorskiej części szlaku znajdują się w Bytowie, Gniewie, Kwidzynie, Człuchowie oraz Sztumie.
Twierdza w Malborku to jedna 12 obiektów na szlaku zamków gotyckich Fot. KFP/Krzysztof Mystkowski
ROWEREM UDA SIĘ ODPOCZĄĆ OD MIEJSKIEGO ZGIEŁKU
Pomorze to również Żuławy Wiślane, czyli kraina idealna dla rowerzystów i osób, które potrzebują wyciszenia, spokoju, a przede wszystkim ucieczki od hałasu miasta. Dzika natura, pola rzepakowe, domy podcieniowe, zabytkowe kościoły i cmentarze pomennonickie. Takich miejsc jest na Żuławach bardzo dużo, a ich magiczny, niepowtarzalny klimat pozwala odetchnąć i oderwać się od rzeczywistości. To także szansa, aby spróbować lokalnych specjałów, np. wędzonych raków, kwaśnej zupy z klopsami czy wyśmienitych serów. Rowerową wycieczkę można rozpocząć z Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie w Żuławskim Ośrodku Kultury można wypożyczyć jednośladowe pojazdy. Wielbiciele „dwóch kółek” znajdą szlaki rowerowe również w Nowym Stawie i Ostaszewie.
W Żelichowie warto zobaczyć dom podcieniowy, cmentarz 11 wsi czy stary greckokatolicki kościół. Fot. Radio Gdańsk/Michał Kułakowski
mkul