Wejherowskie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej działa już od 50 lat i w tym roku będzie świętować swój jubileusz. Z tej okazji, do końca sezonu letniego w placówce można oglądać wystawę, zorganizowaną specjalnie z okazji jubileuszu placówki. Na wystawie zostały zaprezentowane m.in. te eksponaty, które na co dzień przebywają w muzealnych magazynach – dokumenty, starodruki oraz XIX i XX-wieczne publikacje, dotyczące Kaszub, Pomorza i Polski.
NAJWAŻNIEJSZE TAKIE MIEJSCE NA ŚWIECIE
Jak mówi Tomasz Fopke, dyrektor placówki, wejherowskie muzeum jest najważniejszą na świecie placówką, zajmującą się szeroko rozumianą kultura kaszubską. – Nie tylko organizujemy wystawy czy gromadzimy i opracowujemy zbiory, ale też np. wydajemy sporo książek i płyt – tłumaczy.
– W ciągu ostatnich kilku lat wydaliśmy m.in. 6 śpiewników oraz liczne płyty m.in. takich zespołów jak „Kaszubianki”, „Chëcz”, „Kapela BAS”, a jesienią planujemy otwarcie biblioteki prof. Gerarda Labuddy, w której znajdzie się cały księgozbiór zmarłego przed kilku laty naukowca, który przekazał go naszej placówce w testamencie – dodaje.
DO KOŃCA SIERPNIA
Poza tym wejherowskie muzeum prowadzi zajęcia regionalne dla dzieci, współorganizuje kurs tańca kaszubskiego oraz jest siedzibą dla wielu instytucji, zajmujących się kulturą kaszubską. Jesienne otwarcie książnicy prof. Labuddy będzie połączone z oficjalnymi obchodami 50 rocznicy istnienia tego miejsca.