Żeby wyjść z nałogu, trzeba być mistrzem świata – mówi w filmie Janusz Gajos grający Marka Kotańskiego. – Mistrzem świata nie zostaje się pokonując rywali, tylko własną słabość – dodaje Jerzy Górski, którego życie stało się podstawą scenariusza „Najlepszego”. W poniedziałek i wtorek ponownie spotka się z uczniami, nauczycielami i wszystkimi, którzy chcą bliżej poznać wyjątkową historię jego życia.
Podczas spotkania w ramach inicjatywy „Zażyj wolności” mistrz świata w triathlonie opowie o walce, którą stoczył o życie. Jako 15-latek pierwszy raz sięgnął po narkotyki. To był bunt przeciw ojcu, który wyznaczał synowi życiowe cele i zadania. Zabronił uprawiania sportu i zmusił do podjęcia nauki w szkole mundurowej, Narkotyki dały odwagę, by się zbuntować. Dały też pozorną wolność, której zwieńczeniem po trzynastu latach „brania” była kompletna fizyczna i moralna degradacja.
Historia Jerzego Górskiego, film ” Najlepszy” i inicjatywa „Zażyj Wolności” – jest tematem reportażu Włodzimierza Machnikowskiego z cyklu „Był sobie sport”.
Posłuchaj reportażu:
„LEKARZE PODAWALI MI LEKI, A JA WRACAŁEM DO NARKOTYKÓW”
– Lekarze podawali mi jakieś leki, pytali o samopoczucie, a ja po osiągnięciu stanu umożliwiającego w miarę normalne funkcjonowanie, wracałem do narkotyków. Gdy przekraczałem próg MONAR-u paliłem 100 papierosów dziennie i wstrzykiwałem sobie po kilka centymetrów heroiny. Jednak to ja zdecydowałem o przekroczeniu progu ośrodka. To było najważniejsze. Zamknięty ośrodek – to była moja wolność, bo sam zdecydowałem o tym, żeby tam się znaleźć. A potem był sport, który zastąpił „kroplówki” i leki, które tylko łagodziły objawy choroby, a nie leczyły – opowiada ze spokojem o swoim ocaleniu.
ZMIENIŁ ŻYCIE
Gdy zdecydował się na leczenie, miał prawie 30 lat. Po kolejnych sześciu, w 1990 roku w Alabamie zdobył tytuł mistrza na dystansie Double Ironman. Dystans 8 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84 km biegu pokonał w czasie 24 godzin 47 minut i 46 sekund.
Projekcja filmu „Najlepszy” i spotkanie autorskie z Jerzym Górskim w ramach projektu „Zażyj wolności” realizowanego przy współpracy Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień
Wstęp na film oraz spotkanie jest bezpłatny.
TERMIN PROJEKCJI:
26.11.2018, godz. 17.30, sala NOT w Gdańska, ul. Rajska 8a
Projekcja dla młodzieży, rodziców, nauczycieli, wychowawców, trenerów, uczniów, gości, wszystkich którzy chcą zobaczyć film i spotkać się z Jerzym Górskim.
27.11.2018, godz. 12.30, sala NOT w Gdańska, ul. Rajska 8a
Projekcja dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i spotkanie z Jerzym Górskim – zorganizowane wyjścia klas z wychowawcą
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ:
Rodzice – link i kod szkoły wysłane na pocztę GPE, ew. kontakt z wychowawcą
Uczniowie – ci, którzy nie skorzystają ze spotkania 27.11, powinni logować się na 27.11, g. 17.30
Nauczyciele – powinni logować na podany link z użyciem kodu szkoły
Goście – bilety do odbioru u pedagog B. Jarosz lub psychologa K. Grecka
Projekt „Zażyj wolności” realizowany jest przez Fundację IDEA, GCPU, ze środków Miasta Gdańska.
wm/mar