„Czarni huzarzy” ponownie w Gdańsku. Pamiątki po legendarnej pruskiej formacji do zobaczenia od 22 marca w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
– Tym razem będziemy mieli okazję zobaczyć rzeczy niezwykłe, nie będą to przedmioty typowo wojskowe, ale na przykład pamiątkowa porcelana, pamiątkowe kufle w kształcie huzarskiej czaszki, obrazy, etui na zapałki, czyli pamiątki ze służby – wyjaśnia Marcin Tymiński z Gdańskiego Kantoru Wydawniczego, współorganizatora wystawy.
MIASTO GARNIZONOWE
Przedmioty pochodzą z prywatnych zbiorów. Część swojej kolekcji udostępnił oliwski kolekcjoner Andrzej Walas. Marcin Tymiński podkreśla, że do końca I wojny światowej Gdańsk był miastem garnizonowym, w którym stacjonowało wiele jednostek, w tym dwa regimenty słynnych „Czarnych huzarów”. Stąd pomysł na wystawę prezentującą rezerwistykę. – Rezerwistyka w Gdańsku była bardzo popularna. Możemy powiedzieć, że są to przedmioty atrakcyjne i rzadkie na rynku kolekcjonerskim, a także pokazujące bardzo duży fragment obyczajowości XIX-wiecznego Gdańska – dodaje Tymiński.
Otwarcie wystawy w sobotę o 15:00 w Muzeum Archeologicznym. Godzinę później odbędzie się wykład „Historia trupiej główki” Wojciecha Gruszczyńskiego, autora jedynej dotąd monografii dotyczącej „Czarnych Huzarów”.
Wystawę „Czarni huzarzy i inni. Rezerwistyka gdańska z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Andrzeja Walasa” można zwiedzać bezpłatnie do 26 kwietnia.
Daniel Wojciechowski/pOr