33 lata pływał pod polską banderą. Odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Legendarny transatlantyk M/S Batory jest bohaterem książki i wystawy „Marsz, marsz Batory”.
– Praca nad książką zajęła nam dwa lata – przyznaje jedna z autorek Aleksandra Karkowska. – Szukałyśmy osób, które wypłynęły „Batorym” na emigrację do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dla wielu była to podróż w jedną stronę. Chciałyśmy oddać hołd wszystkim, którzy wyemigrowali.
– „Batory” pływał do Nowego Jorku, Montrealu i Halifax. Chciałyśmy też zobaczyć miejsca, w które dopływał – dodała Barbara Caillot.
PONAD 50 ROZMÓW
Autorki przeprowadziły ponad 50 wywiadów z pasażerami, ale także osobami, które pracowały na statku. Spotykały się z nimi w Polsce (m.in. w Trójmieście i na Podhalu), Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Wysłuchane wspomnienia, zapamiętane wrażenia oraz zdjęcia umieściły w książce. Część z nich można zobaczyć na plenerowej ekspozycji na Skwerze Kościuszki, która będzie dostępna do 2 czerwca. Premiera książki odbyła się 11 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie m.in. można kupić publikację.
Wywiad z autorkami zaprezentujemy w czwartek, 16 maja, o godz. 21:30 w audycji Notatnik kulturalny.
Marzena Bakowska