„D-day” na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony Sołdek, komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na Darze Pomorza, produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu – takimi atrakcjami kusić będą Pomorzan i turystów placówki Narodowe Muzeum Morskie podczas Nocy Muzeów 2019. Bilety będzie można kupić za symboliczną złotówkę.
Przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zapowiadają, że nabrzeże wyspy Ołowianki na jedną noc zmieni się w port wojenny dla wojsk amerykańskich, szykujących się do inwazji na Francję latem 1944 roku.
JEEPY, ŻOŁNIERZE I OBRONA PRZECIWLOTNICZA
– Statek-muzeum Sołdek zostanie uzbrojony, a jego wnętrza przemienione zostaną w pomieszczenia wojskowego transportowca. Umundurowani żołnierze zaprezentują sceny z ostatnich godzin przed słynnym „D-Day”. Jeepy Willys MB będą w gotowości do lądowania na plażach Normandii, ciężarówki Dodge i GMC przywiozą zapasy zza oceanu, a nad bezpieczeństwem wchodzących na statek jankesów czuwać będzie obrona przeciwlotnicza – czytamy w programie wydarzenia.
SAMOOBRONA W SPICHLERZACH, MUSZLE NA DARZE POMORZA
W Spichlerzach na Ołowiance zobaczymy techniki samoobrony żołnierzy amerykańskich z II wojny światowej, a muzealni kuratorzy opowiedzą, co pierwsi marynarze z flotylli rzecznych II Rzeczypospolitej robili w wolnym czasie i jak szybko pływa monitor.
Z kolei żaglowiec Dar Pomorza w Gdyni odsłoni zagadki o morskich potworach i legendarnych miejscach, a miłośnicy egzotyki zapoznają się z wyglądem i nazwami muszli oraz dowiedzą się, jak walczy się z ich przemytem.
CIEKAWIE TEŻ W TCZEWIE I HELU
Atrakcje czekają też na mieszkańców Tczewa w dwóch tamtejszych jednostkach NMM. Różnorodna jest szczególnie oferta Centrum Konserwacji Wraków Statków.
– W Muzeum Wisły odwiedzimy królową polskich rzek, a w Centrum Konserwacji Wraków Statków będą czekały na gości niezwykłe eksperymenty. Tej nocy wykonamy gejzer baniek mydlanych, zobaczymy, co zakryje tajemniczy gęsty dym i pokażemy, że balony można pompować nie tylko powietrzem. Na deser przyrządzimy razem błyskawiczny sorbet lodowy. Z konserwatorami zabytków poeksperymentujemy przy wykonywaniu sztucznego śniegu i pereł wodnych i dowiemy się, jak przygotować kąpiel dla drewnianych zabytków – opisują organizatorzy.
Z kolei w Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie można podziwiać nocne widoki z kościelnej wieży. Towarzyszyć będą temu wystawy poświęcone pracy kaszubskich rybaków.
INNE GODZINY OTWARCIA
Bilety wstępu kosztować będą tylko złotówkę. Jednostki Narodowego Muzeum Morskiego w ciągu Nocy Muzeów – z soboty na niedzielę – czynne będą od godz. 19 do 1 w nocy. Godzinę szybciej zamknięte zostanie tylko Muzeum Rybołówstwa.
Oddziały, w których odbędzie się Noc Muzeów, zostaną z kolei zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w ciągu dnia. Wyjątkiem jest Dar Pomorza, który będzie otwarty także w godz. 10-16.
oprac. mrud