23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań za ubiegły rok. Wypadły one nieco lepiej niż w ostatnich latach.
39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.
– Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych – podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
CZĘŚCIEJ KUPUJEMY I DAJEMY KSIĄŻKI W PREZENCIE
Raport wskazuje też na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty. W latach ubiegłych 23 procent respondentów odpowiadało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to 31 procent ankietowanych.
– To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość – powiedział Tomasz Makowski. – Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek, co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek – mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.
W TYM ROKU ŚWIĘTO KSIĄŻKI OBCHODZONE BĘDZIE ONLINE
Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie w przestrzeni internetowej. Tomasz Makowski podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo online. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA – największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie, która udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony zdigitalizowanych obiektów: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.
25 LAT ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Data święta nie jest przypadkowa – to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.
IAR/am