Odciski dłoni kombatantów II wojny światowej stały się obrazem. Trafił on na aukcję i został sprzedany za ponad 4 tysiące złotych. Do powstania cennej pamiątki doszło przypadkiem w czasie warsztatów plastycznych prowadzonych przez artystów malarzy z Sopotu. Warsztaty miały być formą rozrywki dla kombatantów wypoczywających w Ryni dzięki stowarzyszeniu Paczka dla Bohatera. 80. kombatantów z całego kraju wypoczywało w Ryni nad Jeziorem Zegrzyńskim w ramach czwartej edycji akcji Wakacje dla Bohatera organizowanej przez stowarzyszenie Paczka dla Bohatera. Wśród nich byli m.in. powstańcy warszawscy, powstańcy wileńscy, żołnierze kresowi, żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych.
Organizatorzy, jak co roku zapewnili im jak najlepsze warunki, zabiegi rehabilitacyjne i rozrywkę. Wydarzenia artystyczne i warsztaty miały po prostu umilać czas, nikt nie spodziewał się, że owocem „zabawy w sztukę” będzie dzieło mające podwójną wartość – finansową, ale przede wszystkim symboliczną, której nie da się przecenić.
ZOSTAWIĆ ŚLAD. WZRUSZAJĄCA CHWILA
Udział w wydarzeniu mieli artyści malarze z Sopotu. Państwo Anna Truskolaska i Davide Canepa zostali zaproszeni, bo specjalizują się w pokazach malarskich z udziałem publiczności. To oni ustawili przed kombatantami trzy płótna. Na dwóch zaczęli malować, jedno pozostawili puste. Jak mówią, chcieli uniknąć tematu wojny i związanych z nią trudnych wspomnień, jednak nawet delikatne pofalowane kreski kojarzyły się zebranym z płonąca Warszawą.
W końcu do pustego płótna podszedł dziarski 100-latek. Postanowił zostawić na nim ślad swojej dłoni oraz wojenny pseudonim. Co stało się potem? Zapraszamy do wysłuchania materiału, który ukazał się w środę na antenie Radia Gdańsk.
Posłuchaj materiału Piotra Puchalskiego:
OBRAZ SPRZEDANO NA AUKCJI
Obraz trafił na aukcję stowarzyszenia Paczka dla Bohatera. Został kupiony we wtorek za ponad 4 tysiące złotych. Pani, która go wylicytowała, chce ponownie wystawić go na aukcję. Pieniądze będą przeznaczone na zakup produktów, które wolontariusze dostarczają w Boże Narodzenie i Wielkanoc ponad 1800 polskim bohaterom. W materiale przygotowanym przez Piotra Puchalskiego usłyszeć można głos założyciela stowarzyszenia Paczka dla Bohatera Tomasza Sawickiego oraz śpiew jednego z uczestników Wakacji dla Bohatera.
Więcej na temat akcji stowarzyszenia >>> TUTAJ
Aukcje na rzecz kombatantów >>> TUTAJ
LIVE ART by Anya&Davide >>> TUTAJ (Fot. LIVE ART by Anya&Davide)
Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl