Szesnaście filmów w konkursie głównym, rekordowa liczba zgłoszonych obrazów krótkometrażowych, a do tego mnóstwo wydarzeń towarzyszących. 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych już za tydzień, a jedną z najważniejszych informacji jest to, że wydarzenie odbędzie się w tradycyjnej formule, z niewielkimi tylko ograniczeniami pandemicznymi.
O Złote Lwy tym razem powalczy 16 filmów z ponad 40 zgłoszonych do konkursu. Co ciekawe, rekordowa będzie w tym roku liczba reżyserskich debiutów w konkursie głównym, bo będzie ich aż sześć. W składzie komisji konkursowej, która wybierze laureata najcenniejszej polskiej nagrody filmowej, znalazło się osiem osób. Przewodniczącym jury będzie reżyser i scenarzysta Andrzej Barański. Oprócz niego w składzie znaleźli się Joanna Kulig i Mikołaj Trzaska, pisarz, dramaturg i scenarzysta Robert Bolesto, operator, reżyser, scenarzysta filmowy Bogdan Dziworski, czeska filmoznawczyni Emilia Mira Haviarová, kostiumografka Dorota Roqueplo i reżyserka Agnieszka Smoczyńska.
BĘDĄ KONTROWERSJE?
– Jak się okazuje, pandemia nie miała wpływu ani na poziom, ani na liczbę zgłoszonych obrazów – mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny 46. FPFF w Gdyni. – Filmy są bardzo dobre, część z nich była prezentowana w konkursach głównych najważniejszych światowych festiwali w Wenecji czy Sundance w USA. O poziom artystyczny więc się nie boję. No i liczę, trochę z przekorą, że werdyktowi jury także i w tym roku towarzyszyć będą duże kontrowersje, bo i stawka jest wysoka. A jak są kontrowersje, to znaczy, że komuś na tym zależy, z czego już, a conto, się cieszę – dodaje.
TRANSMISJE ONLINE
W kategorii filmów krótkometrażowych o nagrodę walczyć będą 24 obrazy z prawie 90 zgłoszonych. Z kolei wśród produkcji mikrobudżetowych w konkursie zaprezentowanych zostanie pięć obrazów.
– Część wydarzeń zobaczyć będzie można online – zapowiada Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu. – Niestety, nie dotyczy to głównego konkursu z prostej przyczyny – producenci i dystrybutorzy nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na podpisane umowy. Pokażemy jednak wszystko inne, konkurs krótkometrażowy, konkurs mikrobudżetowy, wszystkie spotkania, panele, debaty i dyskusje, w tym te, dotyczące konkursu głównego – wyjaśnia.
TRZY MIEJSCA
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się w poniedziałek, 20 września. W tym roku filmem otwarcia będzie „Zezowate szczęście” w reżyserii Andrzeja Munka, a Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma Agnieszka Holland. Filmowe projekcje odbywać się będą w 3 lokalizacjach – Teatrze Muzycznym, kinie Helios w Rivierze oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym. Publiczność na widowni ograniczona będzie do 75 proc. miejsc. Święto polskiego kina w Gdyni potrwa do piątku, 25 września.
Marcin Lange/pb