W wieku 87 lat zmarł muzykolog i dziennikarz muzyczny Ludwik Erhardt wieloletni redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”. O jego śmierci poinformował w niedzielę Program Drugi Polskiego Radia.
Ludwik Erhardt urodził się 29 kwietnia 1934 r. w Kościeszkach k. Grodna. W 1956 r. ukończył studia z zakresu muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1958 r był członkiem redakcji czasopisma „Ruch Muzyczny”, w latach 1971–2008 redaktorem naczelnym tego pisma. Był członkiem Związku Kompozytorów Polskich.
Jest autorem książek o historii muzyki poważnej, m.in. „Balety Igora Strawińskiego”, „Poniżej muzyki. Artykuły, recenzje, felietony”, „Spotkania z Krzysztofem Pendereckim”, „Robert Schumann. Szkice do monografii”, „Circa” i „Spacerem po historii muzyki”.
NIESTRUDZONY POPULARYZATOR MUZYKI
– Ludwik Erhardt był niestrudzonym popularyzatorem muzyki w mediach – mówiła Kozińska w niedzielę w radiowej Dwójce. – Istniał w przestrzeni medialnej pod różnymi postaciami. Warto przypomnieć, że przez dziesiątki lat kierowania redakcją +Ruchu Muzycznego+ był autorem artykułów wstępnych do wszystkich numerów tego pisma, choć nie były one w żaden sposób sygnowane. To była kwintesencja jego wiedzy, poczucia humoru i opanowania polszczyzny, język traktował jako narzędzie, należy o niego dbać, aby nie wyrządzić nim nikomu krzywdy – przypomniała.
W 2007 roku Ludwik Erhardt został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Zmarł w sobotę w wieku 87 lat.
PAP/raf