W każdą sobotę tuż po godzinie 8:00 Radio Gdańsk zaprasza na audycję, której nazwa nie bez powodu przywołuje na myśl „Małego Księcia”. „Planeta B 103,7 – Przestrzeń bez ograniczeń wiekowych” to program promujący kreatywność, prowokujący do działań artystycznych, przybliżający doświadczenia twórczości na styku pokoleń, prezentujący próby i pomysły młodzieży eksperymentującej ze sztuką.
Posłuchaj audycji z 24 czerwca:
Gościem jest Jadwiga Możdżer, autorka, reżyserka. Dodatkowo jeden z jej młodych aktorów Mikołaj Gruszkiewicz. Rozmowa o słuchowisku „Piąty żywioł” i pierwszym Oliwskim Jarmarku Cysterskim.
Posłuchaj audycji z 17 czerwca:
Prezentacje spektakli Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST, czyli kończące warsztatowy sezon teatralny spotkanie z publicznością.
Posłuchaj audycji z 10 czerwca:
Teatr Muzyczny Junior: wizyta na próbie spektaklu „To tylko sen” i premiera radiowa słuchowiska „Zasypane”.
Posłuchaj audycji z 3 czerwca:
Zakończenie sezonu teatralnego w Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnym MOST (spotkanie przed prezentacjami spektakli 11.06-24.06)
Posłuchaj audycji z 27 maja:
„Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi” w Teatrze Miniatura.
Posłuchaj audycji z 20 maja:
W jakim świecie będą żyły nasze dzieci lub ich dzieci, czyli nasze wnuki? Chodzi nie tylko o technologię i ekologię, ale też o architekturę. Tego można się dowiedzieć na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w dniach 24-25 maja odbędzie się ArchFilmFestival. Z tej okazji w audycji rozmowa z redaktorem naczelnym Grupy Sztuka Architektury, Krzysztofem Sołoduchą, który jest organizatorem festiwalu. W drugiej części audycji spotykamy się z Janem Wilkanowskim, bo porozmawiać o jego książce „Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych”.
Posłuchaj audycji z 13 maja:
Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i rozmowa o jej cyklu książek dla dzieci „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”. Dyskutujemy o mądrości, odwadze, wytrwałości, wolności, twórczości, pewności siebie i byciu z innymi. To współczesne historie wysnute na kanwie nieco już zapomnianych baśni ludowych.
Posłuchaj audycji z 6 maja:
„Niewidoczne” w specjalnie przygotowanej przestrzeni, która wycisza układ nerwowy. Rozmowa z autorką koncepcji i choreografką Izabelą Chlewińską oraz kierowniczką literacką Miejskiego Teatru Miniatura Agnieszką Kochanowską o nowym spektaklu/doświadczeniu (premiera 6 maja) zrealizowanym w ramach projektu „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr”.
Posłuchaj audycji z 29 kwietnia:
Z wizytą w Gdańskiej Szkole Artystycznej. O terapeutycznej roli sztuki i nie tylko opowiadają Marzena Gawrysiak, Janusz Gawrysiak oraz uczestnicy warsztatów.
Posłuchaj audycji z 15 kwietnia:
Spektakl „Z jednej bajki”, realizowany w ramach projektu „Teatr z polsko-ukraińską społecznością szkolną” oraz premiera spektaklu Teatru Stajnia Pegaza „Tajemnica Króla Wysp Hebanowych” wg „Klechd Sezamowych” Bolesława Leśmiana – a wszystko to w Teatrze Gdynia Główna, który odwiedzamy z mikrofonem. Opowiadają: Ewa Ignaczak, Małgorzata Polakowska, Marzena Chojnowska, Jacek Panek i Grzegorz Kujawiński.
Posłuchaj audycji z 1 kwietnia:
Posłuchaj audycji z 18 marca:
Posłuchaj audycji z 11 marca:
Teatrzyk Bezwstydny 9 marca w Konsulacie Kultury w Gdyni.
Posłuchaj audycji z 4 marca:
Premiera słuchowiska stworzonego na warsztatach radiowych Teatru Muzycznego Junior w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni.
Posłuchaj audycji z 25 lutego:
Posłuchaj audycji z 18 lutego:
Salcia Hałas o swoim adresowanym do dzieci projekcie „Blisko” – podkaście oraz książce o roślinach, zwierzętach i ludziach.
Posłuchaj audycji z 11 lutego:
„Guzik z pętelką”, czyli rekonstrukcyjne i relaksacyjne prace ręczne z historykiem sztuki, kustoszem Muzeum Narodowego w Gdańsku Beatą Sztyber.
Posłuchaj audycji z 4 lutego:
W Dzień Przytulania Iwona Borawska odwiedziła „Teatr Gdynia Główna”. O warsztatach, które były skierowane do dzieci i młodzieży, o spektaklu, który jest w trakcie przygotowywania, oraz o budowaniu relacji dzieci i młodzieży ukraińskiej z dziećmi polskimi opowiedzieli ci, którzy tworzą ten niezwykły teatr, działający w Gdyni.
Posłuchaj audycji z 14 stycznia:
Edukacja w Muzeum Miasta Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem propozycji na ferie zimowe. Opowiadają kierownik Ośrodka Edukacji Tomasz Sosnowski oraz edukatorka Patrycja Wójcik.
Posłuchaj audycji z 7 stycznia:
O kursie przygotowującym do egzaminów na kierunki aktorskie państwowych szkół teatralnych (organizowanym przez Standby Studio) – i o różnych drogach do zawodu aktora.
Posłuchaj audycji z 17 grudnia:
Rozmowa z Magdaleną Witkiewicz o jej książce „Telefon od Mikołaja”, świętach i relacjach międzypokoleniowych oraz amatorzy po poprawkach przed premierą Grupy Teatralnej „W Kaczych Butach”.
Posłuchaj audycji z 10 grudnia:
Przedświąteczne „potyczki teatralne” w Stowarzyszeniu Kulturalno – Edukacyjnym „Most”.
Posłuchaj audycji z 3 grudnia:
Przed premierą spektaklu dla przedszkolaków „Zmień się!” w Teatrze Miniatura.
Posłuchaj audycji z 12 listopada:
Blanka Byrwa, architektka, projektantka wnętrz, artystka pracująca z biotworzywami opowiada o swoich artystycznych doświadczeniach i pracach warsztatowych z młodzieżą.
Posłuchaj audycji z 5 listopada:
Agnieszka Grewling-Stolc i Jakub Zalewski opowiedzieli nam o pracy Stowarzyszenia Kulturalno – Edukacyjnego MOST.
Posłuchaj audycji z 22 października:
Rozmawiamy o czytaniu i nie-czytaniu, lekturach ulubionych i szkolnych, a także o książce „Klechdy z podziemi”.
Posłuchaj audycji z 15 października:
Audycja jest poświęcona sztuce dla najmłodszych w Teatrze Miniatura. Najpierw zachęcamy do wysłuchania relacji z projektu „Sztuka się robi” – powarsztatowych pokazów szkiców spektakli dla przedszkolaków. Następnie rozmawiamy o „Przypływie” – nowym spektaklu dla widzów w wieku od pół roku do trzech lat w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, który niedługo będzie miał swoją premierę.
Posłuchaj audycji z 8 października:
Odwiedzamy Inkubator Teatralny „Sztuka się robi” w Teatrze Miniatura, czyli rozmawiamy z artystami i kuratorkami o tym, jak tworzyć spektakle dla przedszkolaków.
Posłuchaj audycji z 1 października:
Pouczający, wytchnieniowy spacer po lesie z Salcią Hałas.
Posłuchaj audycji z 24 września:
Powieść „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel właśnie wygrała konkurs „Literacka Podróż Hestii”. Autorka opowie o tym, jak ta książka zrodziła się z pewnego snu i skąd się w niej wzięli tacy „grzeczni ósmoklasiści”. Odwiedzimy też Teatr Muzyczny Junior przed nowym sezonem warsztatowym – dyr. Małgorzata Ryś zaprosi na nowe zajęcia – obok musicalu, tańca i warsztatów aktorskich pojawią się: film, radio i produkcja.
Posłuchaj audycji z 17 września:
Z racji tego, że w Trójmieście odbywa się, od osiemnastu już lat, jedyny festiwal, poświęcony kobietom muzyki, w tej audycji usłyszymy utwory, które wykonują głównie panie – damy jazzu, soulu, ale też innych gatunków. Od kogo zaczęliśmy? To oczywiste!
Posłuchaj audycji z 10 września:
„Marzenia Mamy” i „Podróż Literacka Hestii” – o programie artystyczno-terapeutycznym dla ukraińskich dzieci i konkursie literackim, który ma stworzyć kanon współczesnej literatury na nastolatków.
Posłuchaj audycji z 18 czerwca:
Teatr Mostownia. O teatrze i działalności prowadzącego go Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST opowiada Agnieszka Grewling-Stolc, wypowiada się też młodzież z Teatru Pod Mostem.
Posłuchaj audycji z 11 czerwca:
7 Teatralny Pasjans w Teatrze Szekspirowskim.
Posłuchaj audycji z 4 czerwca:
Justyna Suchecka – rozmowa o jej książce „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. O świadomości i edukacji psychologicznej, pomocy i wsparciu na przykładach bohaterów książki.
Posłuchaj audycji z 28 maja:
Teatr Muzyczny Junior – spotkanie z Małgorzatą Ryś (założycielką i dyrektorką), premiery, tematy projektów i piosenki.
Posłuchaj audycji z 21 maja:
Zaczynamy od bajki. Napisała ją uczennica IV klasy szkoły podstawowej w Orzeszu. Kiedy powstała ta bajka? Jakieś trzy lata temu. Wtedy, kiedy prowadzono badania. Kto je prowadził, co badał i co z tego wynikło? Właśnie o tym w audycji:
Posłuchaj audycji z 14 maja:
Tym razem rozmawialiśmy o swingu – o jego nowych formach i o lekkich zmianach, których dokonała w tej muzyce elektronika.
Posłuchaj audycji z 7 maja:
Z wizytą we Włoszech, w krainie pięknego śpiewania, czyli bel canto. W audycji pojawili się artyści włoscy, ale nie zabrakło też muzyków pochodzenia włoskiego, będących amerykanami.
Posłuchaj audycji z 30 kwietnia:
W dzisiejszej audycji odwiedziliśmy Francję i posłuchaliśmy utworów, które inspirowane były klasycznymi tekstami literackimi i poetyckimi, wyrażających emocje.
Posłuchaj audycji z 23 kwietnia:
Projekty edukacyjne Muzeum Miasta Gdyni w rozmowie z dyrektor Karin Moder, Tomaszem Sosnowskim, kierownikiem ośrodka edukacji i Olgą Lewandowską, specjalistką do spraw edukacji.
Posłuchaj audycji z 9 kwietnia:
Warsztaty Wytchnieniowe w Teatrze Gdynia Główna (opowiadają prowadzący: Ewa Ignaczak, Ida Bocian i Jacek Panek).
Posłuchaj audycji z 2 kwietnia:
Akademia Emocji. Rozmowa z Magdaleną Wierzbicką.
Posłuchaj audycji z 26 marca:
Dziś, poprzez muzykę, sięgamy do klatek z filmów, do obrazów z przeszłości. Wspominamy znakomitych polskich kompozytorów muzyki filmowej.
Posłuchaj audycji z 19 marca:
Teatr jako przestrzeń dorastania w sztuce i tajniki jego warsztatu. Goście audycji: Agneszka Kochanowska, Tomasz Valldal Czarnecki i Szymon Jachimek.
Posłuchaj audycji z 12 marca:
Stowarzyszenie Teatralne Ingenium przed premierą spektaklu „Ponad strachem” (28.04.2022), rozmowa z założycielem Ingenium Karolem Świtajskim i jednym z młodych aktorów, Albertem Moisem, który opowiada też o swoim doświadczeniu dubingowania filmów animowanych (udzielił głosu m.in. Luce Paguro w filmie „Luca”).
Posłuchaj audycji z 5 marca:
Grazyna Rigall- malarka, autorka książek dla dzieci, lalkarka.
Posłuchaj audycji z 26 lutego:
Od tego utworu rozpoczęła się historia bossa novy. Przenosimy się do Rio de Janeiro. Jest rok 1959.
Posłuchaj audycji z 19 lutego:
Agnieszka Urbańska „Bilet do wyobraźni” – rozmowa z autorką książek dla dzieci oraz przewodnika po polskiej współczesnej literaturze dziecięcej.
Posłuchaj audycji z 12 lutego:
W drugiej audycji Tomasz „Valldal” Czarnecki, aktor, reżyser, twórca i dyrektor Teatru Komedii Valldal opowiada o tym, jak i po co robić z młodymi teatr. Część druga to kontynuacja spotkania z Sylwią Pangsy – Kanią i rozmowa o pisaniu dla dzieci oraz dla dziecięcego teatru.
Posłuchaj audycji z 5 lutego:
W pierwszej audycji wystąpili Sylwia Pangsy-Kania, autorka książek charytatywnych dla dzieci, oraz Szymon Jachimek, artysta teatralny i kabaretowy, autor sztuk i piosenek.
mm