Muzeum Narodowe w Gdańsku dołączyło do grona muzeów objętych mecenatem przez Polską Grupę Energetyczną. Oznacza to dodatkowe wsparcie finansowe na realizację wystaw, zajęć edukacyjnych i specjalnych projektów.W ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku, PGE obejmie mecenatem wszystkie wydarzenia, wystawy i projekty specjalne organizowane w siedzibie głównej Muzeum, jak i w jego oddziałach, współfinansowana będzie także edukacja. Od dziś także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Słupsk będą współprowadzić Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku.
W uroczystościach podpisania umów wzięli udział politycy, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji. Gośćmi Radia Gdańsk byli minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Teatru Lalki „Tęcza” Michał Tramer.
– W Gdańsku podpisana była umowa z nowym mecenasem Muzeum Narodowego. My jako ministerstwo od pół roku prowadzimy już w stu procentach Muzeum Narodowe w Gdańsku, przedtem instytucja była współprowadzona, przede wszystkim głównym gospodarzem był marszałek województa. Te zmiany są związane z tym, że od pewnego czasu w Polsce, w większej mierze, opiekujemy się muzeami narodowymi. Głównie chodzi o to, żeby te najważniejsze muzea poza prestiżem miały także więcej środków i wsparcia z budżetu centralnego. Dzisiaj podpisaliśmy umowę z Polską Grupą Energetyczną, czyli wielką spółką Skarbu Państwa, która dotyczy mecenatu tej spółki nad Muzeum Narodowym w Gdańsku. To już jest szóste muzeum, które ten podmiot gospodarczy bierze w opiekę. To naprawdę bardzo istotna działalność, wspierającą na,s czyli tych, którzy prowadzą te instytucje. Biznes zawsze powinien być mecenasem kultury – wskazywał prof. Piotr Gliński.
Więcej o sprawie piszemy TUTAJ.
Od piątku również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Słupsk będą współprowadzić Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku. Umowę w tej sprawie, w siedzibie teatru, podpisali minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceprezydent Miasta Słupska Marta Makuch. W wydarzeniu wziął udział także sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
– Gdy tu wchodziłem, przypomniało mi się, jak sam, jako uczeń szkoły podstawowej, przychodziłem tu na spektakle. Żartowaliśmy podczas rozmowy w kuluarach, że wtedy ta sala wydawała się większa, bo oczywiście dziecko patrzy z innej perspektywy. Wspominam tamte spektakle, które tutaj były, wychowywały uczniów szkół podstawowych w Słupsku i okolicach i naprawdę łza się w oku kręci, bo są to bardzo dobre wspomnienia i cieszę się, że dzisiaj właśnie ten teatr będzie miał większe możliwości. Stała dotacja dodatkowa, pół miliona złotych rocznie, to jest dodatkowy zastrzyk finansowy na rozwój tego miejsca – na nowa ofertę artystyczną, ale też jest to przepustka do dodatkowych środków na rozwój infrastruktury – wyjaśniał rzecznik rządu.
– Dotacja Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku to około 2 miliony złotych. My dodajemy jedną czwartą tego, plus dostęp do dotacji celowych na różne zadania. To mogą być wyjazdy, jakaś premiera szczególna, to także działania inwestycyjne – wyjaśnił minister Gliński.
Posłuchaj rozmowy:
Teatr Lalki „Tęcza” ze Słupska otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pół miliona złotych rocznie dotacji podmiotowej. Michał Tramer, dyrektor słupskiej placówki, przyznaje, że to dla jego instytucji to wymierne korzyści.
– To przede wszystkim pewien oddech, który będziemy mogli złapać. To także komfort działania, bez zaciskania pasa, co nie odbije się na jakości proponowanych przedstawień – przyznaje.
Posłuchaj rozmowy:
Umowa o współprowadzeniu Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Słupsk obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku, z możliwością przedłużenia.
Joanna Merecka-Łotysz/mrud