Turyści odwiedzający zamek w Sztumie poznają dzieje warowni. Otwarto pierwszą w historii tego miejsca wystawę stałą.
Zamek sztumski od sześciu lat jest oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku. Instytucja w tym czasie przeprowadziła trzy sezony badań archeologicznych. Ich efekty znalazły się na nowej wystawie stałej „Dzieje zamku w Sztumie od XIV do XVIII wieku”. To okres zarządzania tym miejscem przez wójta krzyżackiego i letniej rezydencji Wielkich Mistrzów oraz przejęcia warowni przez I Rzeczpospolitą. Przynajmniej jedną noc spędziło tu siedmiu polskich królów. Odwiedził to miejsce też Mikołaj Kopernik, o czym można się dowiedzieć zwiedzając wystawę.
– Wystawa stała jest nowoczesna jeśli chodzi o design, natomiast środki wystawiennicze są dosyć tradycyjne. Mamy makiety, rekonstrukcje, faksymile (dokładne reprodukcje dokumentów – przyp. aut.) i sporo zabytków archeologicznych, wydobytych tu, podczas prac archeologicznych – bo zależało nam na opowieści o zamku – mówi Aleksander Masłowski, jeden z kuratorów ekspozycji i kierownik sztumskiego oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku.
– Znajdziemy tutaj zabytki militarne, kamienne kule, podkowy końskie, ale także kości. Znaleźliśmy między innymi kość pawia – dodał Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
W sztumskim zamku za czasów krzyżackich funkcjonował zwierzyniec, w którym miały być pawie, niedźwiedzie i lwy. Na wystawie stałej zaprezentowano także manekiny z odtworzonymi strojami dawnych mieszkańców.
Więcej o nowej wystawie stałej powiemy w audycji „Strefa Historii” w czwartek, 19 grudnia, o godz. 21:10.
Marzena Bakowska/aKa