„Klan”, „Barwy szczęścia”, „M jak Miłość” czy „Na Wspólnej” – dziś te seriale telewizyjne cieszą się popularnością. W przeszłości Polacy gromadzili się przed radioodbiornikami i z zapartym tchem słuchali powieści radiowych. Właśnie wydano w formie audiobooku „Milionerów”. Stanisława Fleszarowa – Muskat napisała opowieść w 1960 roku na zamówienie Radia Gdańsk. Historia miłości i zdrady w rodzinie Danielewiczów, mieszkającej przy ulicy Rajskiej w Gdańsku, ukazywała się w odcinkach na naszej antenie. Słuchowisko odniosło ogromny sukces. W każdą niedzielę o godz. 16:00 całe rodziny gromadziły się przy radioodbiornikach.
– Wszyscy znajomi moi, a ja z nimi, z niecierpliwością oczekujemy niedzieli i godz. 16-tej, a gdy nadejdzie słuchamy w napięciu, aby nie uronić ani jednego słowa… Bardzo nie chciałabym, żeby w końcu Teresa powróciła do męża… Marcin nie zasługuje na to, by go skrzywdzić, on ją naprawdę kocha – pisała jedna ze słuchaczek w liście do autorki.
Obecnie dużą popularnością cieszą się seriale telewizyjne. W przeszłości możliwość przedstawienia powieści inaczej niż drukiem była tylko w radiu. – Stanisława Fleszarowa – Muskat była jedną z najchętniej czytanych polskich autorek. I naturalne było to, że Radio Gdańsk sięgnęło po powieść pisarki z jednej strony bardzo popularnej, a z drugiej strony o Gdańsku, czyli miejscu gdzie rozgłośnia ma swoją siedzibę – mówi prof. Janusz Górski, prezes Oficyny Gdańskiej, która wydała audiobook i wznowiła wydanie powieści „Milionerzy”.
Stanisława Fleszarowa – Muskat była autorką ponad 700 różnych utworów, z których większość została opublikowana. Urodziła się w Kole, ale po wojnie trafiła do Trójmiasta i zamieszkała w Sopocie.W archiwum Radia Gdańsk zachował się wywiad z powieściopisarką, która opowiadała o nagrywaniu serialu radiowego.
– Był rygor cotygodniowego, bodajże w środę, oddania do radia 18. stron maszynopisu. Reżyserował mój mąż, Tadeusz Muskat, w domu wciąż na temat powieści dyskutowaliśmy. Mieszkaliśmy wtedy w Sopocie przy ul. Abrahama 4 z bardzo sympatyczną rodziną państwa Miklasów, którzy zastanawiali się o kim tak wciąż rozmawiamy. Oni sądzili, że są to żywili ludzie – opowiadała o bohaterach swej powieści Stanisława Fleszarowa – Muskat w wywiadzie dla Dziennika Bałtyckiego.
Książka, mimo upływu lat, nie traci na aktualności. Polecana jest przez czytelników na różnych forach internetowych, bo opowiada o miłości i szczęściu, które są ponadczasowe, a łatwo można je stracić poprzez jeden niewłaściwy ruch. Główni bohaterowie – Teresa i Adam Danielewiczowie wraz z sześcioletnim synem Krzysztofem i nianią Pauliną – mieszkają przy ulicy Rajskiej 2 w Gdańsku. Teresa pracuje w Gdynia Radio, Adam jest lekarzem w stoczni gdańskiej, są zgodnym i kochającym się małżeństwem. W ich rodzinę wkradają się jednak nowe uczucia, pojawia się zdrada i kłamstwo… Rolę Teresy zagrała w powieści radiowej Krystyna Łubieńska, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku (na zdjęciu obok, fot. Teatr Wybrzeże). W wywiadzie dla Radia Gdańsk wspomina pracę nad słuchowiskiem.
Słuchacze Radia Gdańsk po zakończeniu emisji powieści zasypali naszą redakcję listami domagając się kontynuacji powieści. Stanisława Fleszarowa – Muskat napisała więc kolejną opowieść „Kochankowie róży wiatrów”.
Promocja powieści i audiobooka, który powstał dzięki nagraniom zachowanym w archiwum Radia Gdańsk, odbędzie się 14 lutego (piątek) 2014 roku o godz. 18:00 w Bibliotece Manhattan. Publikację przygotowała Oficyna Gdańska, miejskie wydawnictwo publikujące książki na temat Gdańska, powołane przez Fundację Gdańską. Publikacje Oficyny mają budzić poczucie dumy gdańszczan z tego, w jak wyjątkowym mieście mieszkają, kształtować ich lokalną tożsamość, tworzyć wspólnotę czytelników chcących pogłębiać swoją wiedzę o własnym mieście.