Atrakcyjną jesień dla słuchaczy przygotowało Radio Gdańsk. W zmienionej ramówce naszej stacji pojawiło się kilkanaście nowych audycji (choćby niedzielne „Radio trendy” – o modzie i stylach czy poniedziałkowe „Gdańszczanki z charakterem” – o paniach, które zaistniały w historii). Wyodrębnione także zostały pasma tematyczne, w tym poświęcone morzu, historii, poradom praktycznym, sportowi i rekreacji. Wzmocnieniu uległ, dzięki wprowadzeniu „Skarbca kultury Pomorza” (środa, 21:35), blok audycji kulturalnych…
Oczywiście nadal obecne będą stare, dobre audycje, w tym muzyczne, bez których Radio Gdańsk nie byłoby sobą. Na naszej antenie nadal rozkwitać też będą takie radiowe talenty, jak Włodzimierz Raszkiewicz czy Władysław Zawistowski. Piotr Jacoń, który obecnie mieszka w Warszawie, z przyjemnością co tydzień wraca nad morze i odkrywa wszystkie zakątki rodzinnej Gdyni. Przy okazji odkrywa też „gdyńskość” swoich gości. W „Gdyni Głównej Osobistej” spotykają się wszyscy, którzy w mieście z morza i marzeń mieszkali, będą mieszkać lub po prostu wiążą z nią piękne wspomnienia.
POMAGAMY, RADZIMY
Jak zwykle, dzień powszedni na Pomorzu zaczyna się od „Rozmowy kontrolowanej w Radiu Gdańsk”, prowadzonej przez Agnieszkę Michajłow od 8.30. Dzień – niestety – zaczyna się też od korków. I tutaj, jak zawsze, pomocne będzie Radio Gdańsk, czyli nasz Autopilot! To dzięki niemu wyjazdy do pracy i powroty do domu są mniej uciążliwe.
Autopilot Radia Gdańsk to serwis drogowy, powstający przy współudziale kierowców. O sytuacji na drogach i ulicach nasi słuchacze i reporterzy informują na bieżąco – na antenie oraz na stronie radiogdansk.pl – już od 6.15 przez cały dzień. Na komunikacyjne wsparcie z naszej strony można także liczyć w niedziele, kiedy sprawdzamy, jak wyjechać z domu lub do niego powrócić z końcem weekendu.
Nasze radio już wcześniej dorobiło się ciekawych audycji, ułatwiających życie naszym słuchaczom. Dzięki prowadzącym je Osobowościom, takim jak pani Agnieszka Kępka („Psie porady”) czy pani Katarzyna Bellingham („Ogrodniczka w Radiu Gdańsk”), zainteresowanie naszym programem rośnie.
W nowej ramówce sprawdzone już pozycje uzupełniliśmy o inne „praktyczne” propozycje: „Twoje prawo”, „Spotkania rodzinne”, „Dobrze mieszkaj”, „Bądź zdrów”, „Leki z zielonej apteki”. Wszystkie razem tworzą bogate pasmo poradnicze, które Państwu dedykujemy. I dodajemy jeszcze coś pokrewnego…
Ogrodniczka Katarzyna Bellingham co tydzień opowiada o pielęgnacji roślin. Fot. Radio Gdańsk.
Sport i rekreacja także ułatwia życie i podnosi jego standard. Oto „Radio-aktywni” (czas po 14:10), czyli kolejny blok, składający się ze świetnych znanych audycji (jak poniedziałkowe wycieczki z Włodkiem Raszkiewiczem lub akcje Pomorze Biega i Pomaga) oraz nowych: „Aquapilot” – o życiu i wypoczynku nad wodą czy „Rowery, konie i inne aktywności”. Poza tym – zawsze atrakcyjny i nadzwyczaj bogaty sport w Radiu Gdańsk w wydaniu Włodka Machnikowskiego i jego podopiecznych. A w tym zespole, co warto zauważyć, pojawia się kobieta – pasjonatka piłki nożnej, Anita Kobylińska. Razem z Sylwestrem Piętą we wtorek o 14:10 przekazują wszystko o wynikach rozgrywek. A w niedzielę sportowe smaczki i kulisy, czyli ,,Piłkarskie Plotki”.
NIE TYLKO METROPOLIA
Więcej uwagi niż dotychczas poświęcamy Pomorzu poza obwodnicą Trójmiasta. Po wakacyjnej przerwie powraca „Nie tylko Metropolia” – audycja zapoczątkowana w czerwcu. Wyrównywanie proporcji programowych następować będzie też w informacjach, publicystyce czy reportażach.
Życie codzienne naszego regionu i kraju odnotowują co pół godziny serwisy informacyjne RG, a także – dziennikarskie interwencje, rozmowy z zapraszanymi gośćmi, dyskusje przy gospodarczych lub politycznych stolikach. Te ostatnie odbywają się według zmienionego porządku. Politycy z sobotniego „Śniadania w Radiu Gdańsk” teraz odwiedzają nas w poranne poniedziałki. „Ludzie i pieniądze”, czyli dobrze zadomowione na antenie dyskusje o gospodarce, poświęcone będą: w poniedziałki – rynkowi pracy i ekonomii społecznej, we wtorki i czwartki – biznesowi i procesom gospodarczym, w środy – gospodarce morskiej, a w piątki – wszystkiemu o gospodarce lecz raczej w wydaniu samych publicystów.
Gorący rytm spraw publicznych, który śledzimy uważnie od rana, kończymy szerszym podsumowaniem „Po siedemnastej”, czyli omówieniami, dyskusjami i reporterskimi interwencjami. Warto tu przypomnieć, że nasza reporterska dociekliwość (rekordzista Radia Gdańsk w tym zakresie to Grzegorz Armatowski!) jest systematycznie zauważana w rankingach na najbardziej cytowane medium regionalne w Polsce.
HISTORIA I MORZE
W nowej ramówce tematyka historyczna ulega wzmocnieniu. Oprócz znanej już audycji „Co za Historia” Wojciecha Sulecińskiego, szczególnego polecenia wart jest dokument historyka Piotra Szubarczyka, który (w każdy czwartek o 22:10) prezentuje niezwykły cykl „Nieznane głosy świadków historii” oparty na najnowszych rejestracjach Instytutu Pamięci Narodowej. To już ostatnie głosy pokolenia, które w XX wieku przeżyło tak wiele – jego przesłanie dla nas żyjących nie powinno zaginąć.
Zwracamy uwagę na „morską środę”. Tego dnia mamy na antenie „Magazyn morski” (21:10), rozmowę z ekspertami o gospodarce morskiej (10:10) oraz Aquapilota (14:10). W Radiu Gdańsk pojawia się też audycja o Marynarce Wojennej (po godz. 22:00). To formacja szczególnie bliska mieszkańcom naszemu regionu. Za naturalne uważamy wypełnianie naszej misji wobec obronności kraju w czasach, które trudno już nazwać bezpiecznymi. Mieszkamy i pracujemy nad morzem, nie zapominajmy o tym – dla dziennikarzy to kopalnia ciekawych tematów, dla Pomorzan źródło wielu radości no i dochodów.
ŚWIATOWA SOBOTA, MUZYCZNA NIEDZIELA
Zainteresowanych geopolityką, cywilizacją i stosunkami międzynarodowymi zachęcamy do słuchania (w sobotni wieczór o 21:10) nowej audycji Wojciecha Sulecińskiego „Jak działa świat?”. W dzisiejszej niespokojnej rzeczywistości warto zrozumieć, co się zmienia lub nadchodzi… Tę ciekawość, choć w aspekcie krajoznawczym, możemy zaspokoić słuchając – także w sobotę, tyle że rano – „Nie śpij, zwiedzaj”, czyli przepytywanych w studiu podróżników. „Światowości” sobotom dodaje jeszcze „Radio Gdańsk na dachach świata” – stała audycja muzyczna Kamila Wicika oraz „Magazyn filmowy” Iwony Borawskiej i Tomasza Buzy.
Świąteczną i refleksyjną atmosferę niedzielnego poranka (9:10) dopełnia w jesiennej ramówce współczesna muzyka chrześcijańska, prezentowana w naszej nowej audycji „SMS: Słowo – Muzyka – Sens”. To kolejna muzyczna pozycja Radia Gdańsk w niedzielę. Koniec tygodnia w naszym programie wypełniony jest bowiem znakomitym graniem i nie gorszym prezentowaniem. Grzegorz Skawiński, Marek Cegielski, Krystyna Stańko, Konrad Mielnik – te nazwiska mówią same za siebie. No i jeszcze Larry Ok Ugwu… (ale to w czwartek). Radio Gdańsk świetną muzyką stoi, i nie ma co tu zmieniać!
Kamil Wicik prowadzi audycję „Radio Gdańsk na dachach świata”
Nie burząc niczego, dodaliśmy tylko w niedzielę trochę słowa w postaci tygodniowego przeglądu wydarzeń w pigułce – z Pomorza, Polski i świata. To dla tych, którzy z różnych powodów nie mają czasu na ich bieżące obserwowanie. Magazyn „Tydzień w Radiu Gdańsk” (niedziela, 10:10) oparty jest o materiały wyprodukowane lub uzyskane przez naszą rozgłośnię, które w większości dotyczą oczywiście wydarzeń w naszym regionie.
Innymi słowy, kończymy radio wakacyjne, letnie i nieco rozbiegane. Teraz – bardziej refleksyjne, do dłuższego słuchania, a może nawet zamyślenia. Ale na pewno te same – zawsze Wasze, Radio Gdańsk!
SZCZEGÓŁOWĄ RAMÓWKĘ RADIA
GDAŃSK MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ.