Film dokumentalny „Krótkie popołudnie na Mazurach” zwyciężył w 10. Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. Jego reżyserka Maria Dłużewska odebrała główną nagrodę, czyli Złoty Opornik. Film przypomina postać opozycyjnego barda Jana Krzysztofa Kelusa.
– Film wydobywa bohatera z cienia, pokazuje intelektualny i artystyczny potencjał tego człowieka, jego osobowość. W filmie obecny jest bardzo ciepły ton. Opowiada on niekoniecznie o wesołych sprawach z naszej historii z ostatnich kilkudziesięciu lat, ale traktuje o nich z przymrużeniem oka,z humorem – mówił przewodniczący jury Mateusz Werner.
KONKURS DOKUMENTÓW RADIOWYCH
W konkursie dokumentów radiowych jedno z wyróżnień przypadło dziennikarce Radia Gdańsk Marzenie Bakowskiej. Startował reportaż opowiadający o kapitanie Antonim Kasztelanie, jednak jury zwróciło szczególną uwagę na dokument „Jakże wiele człowiek może znieść” z odnalezionymi po latach, unikatowymi nagraniami wspomnień żony generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
– Patrząc na generała Nila widzimy postać pomnikową, wielką, z zasługami. Kiedy jednak posłuchamy, co mówi o nim żona, zauważamy prawdziwego człowieka. Żona stała za nim murem, walczyła o niego do końca, mimo że jej zabraniał – dodała Marzena Bakowska.
POSŁUCHAJ REPORTAŻU:
Udział w konkursie wzięły też: Magdalena Świerczyńska-Dolot, zgłaszając swój reportaż „Chcę pamiętać”, który można odsłuchać >>>TUTAJ oraz Anna Rębas z reportażem „Pomorzanie polskiej niepodległości: Błogosławiona siostra Alicja Kotowska”, do odsłuchania >>>TUTAJ. Platynowym Opornikiem za całokształt twórczości uhonorowano kompozytora muzyki filmowej Michała Lorenca.
Marcin Mindykowski/pOr