Trzy audycje dziennikarek Radia Gdańsk zakwalifikowały się do konkursu radiowego organizowanego w ramach Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Impreza odbędzie się w dniach 24-27 września w Gdyni. Ze względu na obowiązujące zasady sanitarne część wydarzeń będzie transmitowanych on-line.
Jury oceni 12 reportaży radiowych, w tym trzy z Radia Gdańsk. Są to: „Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte” autorstwa Anny Rębas oraz dwa Marzeny Bakowskiej „Chłopiec z Wilna” oraz „Rozgłośnia Topolówka”.
ODKOPANE LOSY. TAJEMNICE WESTERPLATTE
Anna Rębas towarzyszyła z mikrofonem historykom, archeologom i antropologom podczas prac na Westerplatte. Odnajdywali oni szczątki obrońców w miejscu dawnej wojskowej składnicy tranzytowej. – Trwa swoista wojna o Westerplatte – mówią bohaterowie reportażu „Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte”- Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, oraz archeolodzy – Filip Kuczma i Piotr Kalka.
Baza archeologów to kilka baraków otoczonych ogrodzeniem tam, gdzie kiedyś stała wartownia nr 5. Nad bazą biało-czerwona flaga. – Wisi tam, odkąd się tu rozstawiliśmy. I nie zniknie. Trochę się tylko przybrudziła, ale mamy już dziś nową – mówi Filip Kuczma.
ROZGŁOŚNIA TOPOLÓWKA
Radiostacja Topolówka to najprawdopodobniej jedyne młodzieżowe radio opozycyjne w PRL. Pierwsza audycja została nadana 15 grudnia 1983 r. na częstotliwości: 70 i 72 MHz. Stacja powstała w okresie, kiedy nastolatkowie działający w opozycji zajmowali się głównie wydawaniem i kolportowaniem ulotek. Jest to więc unikalna forma działalności podziemia.
Radio informowało o akcjach opozycyjnych uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (zwanego Topolówką, bo szkoła mieści się przy ul. Topolowej). Komentowano rzeczywistość, której nie akceptowali młodzi ludzie przepełnieni ideą wolności i zapatrzeni w starszych kolegów – opozycjonistów. Działalność rozgłośni była inwigilowana. Jednak nagrane audycje były przemycane do Niemiec i emitowane w Radiu Wolna Europa.
W reportażu „Radiostacja Topolówka” Marzeny Bakowskiej w realizacji Stefana Kotiuka swoimi wspomnieniami podzielili się absolwenci III LO w Gdańsku Beata Górczyńska-Szmytkowska, Marek Kowalik, Piotr Sawicki, Jacek Kurski i Piotr Semka oraz autor książki „Niepokorni z Topolówki”, Jan Hlebowicz.
CHŁOPIEC Z WILNA
Prof. Władysław Zajewski, historyk, który badał dzieje Gdańska w okresie napoleońskim, wychowywał się w Wilnie. II wojna światowa przerwała spokojne życie 9-latka. Musiał przerwać naukę w szkole i zacząć pracę, dzięki której zarabiał na utrzymanie rodziny. Dopiero po wojnie uzupełnił wykształcenie. Przeżycia wojenne opisał w tomiku poetyckim „Chłopiec z Wilna”.
Autorką reportażu artystycznego „Chłopiec z Wilna” jest Marzena Bakowska. Wiersze prof. Władysława Zajewskiego zaprezentował Jarosław Tyrański, aktor Teatru Wybrzeże. Realizacja akustyczna – Stefan Kotiuk.
Wszystkie zakwalifikowane audycje i filmy można obejrzeć TUTAJ.
Marzena Bakowska/ako