W trzeci weekend września, w dniach 17-18 września 2022 r. (sobota, niedziela), na terenie Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie, odbędzie się XXI Jarmark Cysterski w Pelplinie. To cykliczne wydarzenie w swej formie i treści nawiązuje do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych – głównie patronalnych. Cysterskie święto wskrzesza dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Koncerty muzyki dawnej, tradycyjne jadło i napitki, targ staroci, konkursy historyczne, korowód średniowieczny, jak również bogata oferta wyrobów rzemieślniczych z terenu całej Polski – to wszystko w Pelplinie podczas Jarmarku Cysterskiego na który serdecznie zapraszamy.
Wydarzenia towarzyszące:
Harfy w katedrze – koncert z okazji 550 rocznicy konsekracji bazyliki katedralnej
XXI Bieg Cysterski
Koncert „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza”
Więcej informacji na:
www.jarmarkcysterski.pelplin.pl
https://www.facebook.com/JarmarkCysterski
Program wydarzenia:
Piątek 16 września 2022
20.00 Program w bazylice katedralnej w Pelplinie:
Harfy w katedrze – koncert z okazji 550 rocznicy konsekracji bazyliki katedralnej
Nocne zwiedzanie katedry
Sobota 17 września 2022
10.00 Bieg Cysterski dla dzieci i młodzieży (start przy katedrze)
11.00 Główny Bieg Cysterski: open na 5 km (start przy katedrze)
11.00 Rozpoczęcie Pikniku wieprzowego
12.00 Wręczenie nagród zwycięzcom XXI Biegu Cysterskiego (scena)
13.00 Otwarcie XXI Jarmarku Cysterskiego (scena)
13.45 Program historyczny (plac jarmarkowy)
pokaz tańców średniowiecznych
turniej miecza długiego dla dziatwy na machnie komtura
turniej kuszniczy o „Złoty Bełt Wielkiego Mistrza”
turniej włóczni o „Grot Księcia Sambora”
turniej w ciskaniu toporem o „Topór Materny”
17.30 Cysterskie Sacrum i Profanum (barkowy zespół parkowy w Pelplinie)
czyli muzyczne cystersów jadanie w barokowym parku pocysterskim: Capela Cisterian i inne zespoły w ramach „Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w Pelplinie”
19.30 Koncert „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” (scena)
Darek „Maleo” Malejonek, Renata Przemyk, Ania Rusowicz, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Mona oraz Jędrzej Kodym Kodymowski. Towarzyszyć im będą muzycy: Tomasz Mackiewicz, T.ETNO Tomasz Drozdek, Kacper Popek oraz Jerzy Mazzoll.
Niedziela 18 września 2022
10.00 Msza św. w intencji uczestników jarmarku (katedra)
11.00 Koncert muzyki dawnej (katedra)
11.00 Turniej Rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego” (plac przed sceną)
11.00 Konkurs historyczny wiedzy o Cystersach (plac przed sceną)
13.00 Parada historyczna traktami Pelplina (przemarsz ul. Wybickiego – plac katedralny)
13.30 Otwarcie drugiego dnia XXI Jarmarku Cysterskiego (scena)
14.00 Program historyczny (plac jarmarkowy)
spektakl „Zapiski Cysterskie”
pokaz tańców średniowiecznych
turniej rycerski bojowy o „Miecz Burmistrza Pelplina”
szranki i konkursy – igrce średniowieczne
17.30 Turniej rycerski konny (plac jarmarkowy)
18.30 Zakończenie Jarmarku
Ponadto w programie:
Stoiska handlowe – podczas Jarmarku na odwiedzających czekać będzie blisko 200 wystawców. W ich asortymencie znajdziemy wyroby rzemieślnicze, rękodzielnicze, regionalne, artykuły spożywcze oraz wiele innych produktów pochodzących z terenu całej Polski.
Kompleks gastronomiczny „Jadło i napitek” – tradycyjnie podczas wydarzenia funkcjonować będzie specjalna strefa gastronomiczna zlokalizowana tuż przy dawnym młynie. Uczestnicy wydarzenia znajdą tam wszelkiego rodzaju trunki, ciepłą strawę i rożne przysmaki.
Piknik Wieprzowy – w sobotę w godz. 11.00-16.00 odbędzie się piknik organizowany przez Pomorską Izbę Rolniczą. Podczas wydarzenia będzie można spróbować potraw z wieprzowiny oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Zadanie jest finansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Zabawy i gry dla najmłodszych – organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników jarmarku. Dmuchane zjeżdżalnie, gry terenowe i planszowe, animacje to tylko niektóre rozrywki, które czekają na najmłodszych.
Warsztaty Księga Ksiąg – na placu przed Collegium Marianum podczas dwóch dni jarmarku odbywać się będą warsztaty pt. Księga Ksiąg. Na chętnych czekać będą zajęcia z pisania gęsim piórem w skryptorium, warsztaty drukarskie, wykonywanie grafik czy też czerpanie i barwienie papieru.
Wystawy – podczas tegorocznego jarmarku na odwiedzających czekać będą dwie wystawy: Kardynał Stefan Wyszyński eksponowana w Muzeum Diecezjalny w Pelplinie oraz XX lat Jarmarku Cysterskiego która można zobaczyć w krużgankach klasztornych.
Zwiedzanie dawnego opactwa – wszyscy odwiedzający jarmark będą mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem Dawne Opactwo Cysterskie. Zwiedzanie jest bezpłatne, zbiórki grup przed katedrą.
Osada średniowieczna – jak przystało na imprezę inspirowaną średniowiecznymi jarmarkami kupieckimi nie może zabraknąć podczas wydarzenia pokazów rzemieślników. Kowal, tkaczka, garncarz, mincerz, wszystko to zobaczycie w osadzie średniowiecznej zlokalizowanej przed głównym gmachem Collegium Marianum.