Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk oraz Towarzystwo Upiększania Miasta Kartuz zapraszają na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Ojca Niepodległości Polski gen. broni Józefa Hallera, dowódcy „Błękitnej Armii”, komendanta Legionów Polskich, dowódcy Frontu Pomorskiego i Frontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej, działacza politycznego i społecznego, kawalera Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari, w 150-rocznicę urodzin Bohatera.
Popiersie zostanie odsłonięte przed Urzędem Miejskim w Kartuzach 22 września br. o godz. 12-tej. Uroczystość poprzedzi msza św. w kościele św. Kazimierza o godz. 11-tej.
Gen. J. Haller trzykrotnie odwiedził Kartuzy: w lutym 1920 r., po symbolicznych zaślubinach Polski z Bałtykiem, 3.11.1922 r. przybył na uroczystość poświęcenia sierocińca oraz 14.08.1927 r. na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia figurki Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Parku Miejskim. Prawdopodobnie był też 16.10.1922 r. na inauguracji działalności drukarni „Gazety Kartuskiej” i otwarciu Szpitala Powiatowego. Generał aż do wybuchu II wojny światowej mieszkał w majątku Gorzuchowo, położonym w ówczesnym woj. pomorskim. Miesiące letnie starał się spędzać w Hallerowie (dziś to dzielnica Władysławowa).
Dla ludności Kaszub i Kociewia postać gen. Hallera symbolizowała przyłączenie Pomorza do odradzającej się Polski. „Nieopisany zapał ogarnął Kaszuby, gdy miały przybyć wojska polskie. Nie szczędzono ofiar. Dopóty Puck jest Puckiem, nie widział w swoich murach takich mas Kaszubów, jakie gościł, gdy Haller przybył. Haller stał się ulubieńcem Kaszubów i uważany jest jako bohater i wódz kaszubski […]”- pisała jedna z gazet pomorskich w 1931 r.