W piątek, 12 stycznia 2024 r., o 19:00, zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Koncert symfoniczny – W duchu karnawału.
Wystapią:
Orkiestra PFB
Vladimir Kiradjiev – dyrygent
Mario Hossen – skrzypce
Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski
Program:
Hector Berlioz – Uwertura koncertowa Karnawał rzymski [8’]
Camille Saint-Saëns – Introdukcja i Rondo Capriccioso op. 28 [10’]
Ary Barroso – Brazil [5’]
Niccolò Paganini – La Campanella [6’]
Carl Nielsen – Taniec kogutów [6′]
Henryk Wieniawski – Polonez koncertowy D-dur op. 4 nr 1 [6’]
John Williams – Suita Star Wars [24’]
Mario Hossen
Austro-bułgarski skrzypek, cieszący się międzynarodowym uznaniem. Występował z wieloma renomowanymi orkiestrami, takimi jak: London Philharmonic Orchestra, Vienna Symphony Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Radia Moskiewskiego im. Piotra Czajkowskiego, English Chamber Orchestra, Orquesta Sinfónica del Estado de México czy Wiedeńska Orkiestra Kameralna. Ceniony za niesamowitą wirtuozerię i charyzmatyczną prezencję sceniczną, wykonuje repertuar od renesansu po muzykę klasyczną, aż po dzieła współczesne i jazz. Wykonuje dzieła czołowych kompozytorów ostatniego stulecia. Promuje też dzieła wielkich bułgarskich kompozytorów: Pancho Vladigerova, Marina Goleminova i Petera Christoskowa.
Hossen urodził się w Płowdiwie w Bułgarii. Jego matka, Nelly Batchvarova, była śpiewaczką operową, a ojciec prawnikiem. Jego pochodzenie jest mieszanką czterech narodowości. Od 1991 roku mieszka w Wiedniu, a w 1995 roku otrzymał obywatelstwo austriackie. Jest posiadaczem kilku prestiżowych nagród, m.in. nagrody Miasta Sofii, Muzyka Roku i nagrody Classic FM. Najstarszy bułgarski festiwal muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Warnie (1926), pod przewodnictwem Mario Hossena jako dyrektora artystycznego, był laureatem EFFE w sezonie 2019-2020 i zwycięzcą Europejskiej Nagrody Publiczności.
Artysta kształcił się w Sofii, Wiedniu i Paryżu. Już w wieku trzech lat poprosił o skrzypce, w wieku pięciu lat zaczął grać na pianinie. Rok później rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Płowdiwie u swojego pierwszego nauczyciela Atanasa Batchvarova. Wśród jego nauczycieli byli również Darina Dankova, Michael Frischenschlager i Gerard Poulet. Zadebiutował jako solista z orkiestrą w wieku ośmiu lat. Od tego czasu koncertował z najważniejszymi bułgarskimi orkiestrami oraz w prestiżowych międzynarodowych salach w ponad 40 krajach.
Vladimir Kiradjiev
Jeden z najbardziej cenionych dyrygentów operowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Po ukończeniu z wyróżnieniem Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii – dyrygentury, kompozycji i dyrygentury chóralnej – kontynuował naukę u prof. Kurta Mazura, prof. Franco Ferrary i prof. Karla Oesterreichera. W 1984 roku został dyrektorem artystycznym opery w Sliwenie, a także stałym gościnnym dyrygentem niemal wszystkich orkiestr filharmonicznych w Bułgarii. W 1990 roku przeniósł się do Wiednia i został pierwszym dyrygentem, a następnie głównym dyrygentem Vienna Residence Orchestra.
Od sezonu 2008/2009 do 2013 roku był dyrektorem artystycznym filharmonii w Rzeszowie oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Od sezonu 2013/2014 jest pierwszym gościnnym dyrygentem w Operze na Zamku w Szczecinie. Nagrania na płytach CD Kiradjieva sięgają od nowoczesności z muzyką Bernharda Langa, Dietera Kaufmanna i Ericha Urbannera, po walce Straussa i muzykę operową Pucciniego.