Spotkania Literackie 2024 w Muzeum Emigracji w Gdyni.
MARZYCIELE, 1-3 marca 2024 r.
Kolejną, ósmą już edycję Spotkań Literackich w Muzeum Emigracji w Gdyni poświęcamy MARZENIOM i MARZYCIELOM – to hasła przewodnie, którym w bieżącym roku przyglądamy się ze szczególną uwagą. Jak co roku, do fascynujących dyskusji wokół tematu zapraszamy autorów, krytyków, publicystów oraz wszystkich miłośników literatury.
W pierwszy weekend marca w mieście z morza i marzeń pisarki i pisarze, poetki i poeci spotkają się z mieszkańcami, by wspólnie poszukać odpowiedzi na ważne, choć niekiedy niepozornie brzmiące pytania. W tym roku nasza uwaga skupi się na marzeniach i podmiotach marzących – marzycielkach i marzycielach. Czyli na nas wszystkich. Jak można myśleć o powiązaniach wyobraźni, migracji, zmian społecznych oraz kulturowych? O tym przekonamy się podczas spotkań autorskich, warsztatów i dyskusji.
Tę edycję Spotkań Literackich w Muzeum Emigracji w Gdyni rozpocznie premiera 9. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”. Jak pisze we wstępie Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni, „ludzkie aspiracje, pragnienia, wizje oraz dążenia są jednym z czynników, które budują dynamikę całego spektrum zjawisk i procesów migracyjnych – marzenia są jedną z sił sprawczych migracji. Są też ważnym wyznacznikiem tożsamości migrantów, zaświadczając o zmianach, które zachodzą w przestrzeni osobistych i zbiorowych (auto)wyobrażeń.”
Kuratorką tegorocznej edycji Spotkań Literackich w Muzeum Emigracji w Gdyni jest Natalia Malek, poetka, kuratorka wydarzeń literackich i tłumaczka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021. Wśród
zaproszonych gości znajduje się wielu uznanych polskich twórców literatury, między innymi Marek Bieńczyk, Dorota Masłowska, Janusz Rudnicki, Marcin Sendecki czy Agnieszka Wolny-Hamkało; a także wiele uznanych i doświadczonych badaczek kultury, między innymi Anna Wieczorkiewicz, Bogna Świątkowska, Magda Szcześniak czy Agata Szydłowska.
Informacje na temat 8. edycji Spotkań Literackich oraz pełen opis kuratorski wydarzenia są dostępne na stronie internetowej Muzeum Emigracji www.polska1.pl
Udział we wszystkich spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny.
Na warsztaty czytelnicze i ruchowe obowiązują zapisy pod adresem: www.bilety.polska1.pl