15 sierpnia 2024 r. w Pruszczu Gdańskim, na strefie spadochronowej Skydive Gdańsk, należącej do Aeroklubu Gdańskiego, odbędzie się dość nietypowe wydarzenie, obejmujące niecodzienny skok spadochronowy.
Z okazji Święta Wojska Polskiego skoczkowie spadochronowi ze stowarzyszenia Uskrzydleni, przy współpracy z Fundacją ZEFIR oraz Aureum wykonają skok spadochronowy z flagą Polski. W planie zakładany jest skok, a następnie przelot nad lotniskiem z rozpostartą flagą o powierzchni ok. 60m2, w asyście dwóch skoczków – kamerzystów, którzy z perspektywy pierwszej osoby zarejestrują to wydarzenie.
Skoki z flagą są złożonym i wymagającym przedsięwzięciem, ponieważ poza ogromną atrakcyjnością dla widzów, cechują się także zwiększonym ryzykiem. Samo przygotowanie się do takiego skoku jest wieloetapowym procesem, który obejmuje złożone aspekty techniczne – m.in. odpowiednie obciążenie flagi, jej właściwe złożenie i spakowanie, system mocowania i awaryjnego wypięcia oraz plan samego wyjścia z samolotu, otwarcia spadochronu, rozłożenia flagi i odpowiedniego poruszania się z nią w powietrzu.
Po części naziemnej przychodzi kolej na praktyczne testy w powietrzu. Umożliwiają sprawdzenie zachowania całego systemu w realnych warunkach i wyłapanie ew. problematycznych sytuacji lub potencjalnych ryzyk, które mogły nie zostać przewidziane wcześniej. Takie skoki testowe dają też pilotowi spadochronu lepsze rozeznanie w zachowaniu flagi i samego spadochronu z dodatkowym obciążeniem. Flaga sama w sobie nie jest co prawda ciężka, jednak obciążnik do jej stabilizacji to dodatkowe kilogramy, torba, w której się znajduje oraz odpowiednie elementy mocujące to także nadprogramowa masa, która przekłada się na obciążenie czaszy spadochronu i tym samym jej zachowanie w locie.
Wszystkie te elementy muszą być zaplanowane i przećwiczone z wyprzedzeniem ze względów bezpieczeństwa — zarówno spadochroniarzy lecących z flagą, jak i widzów na ziemi. Podczas wszystkich skoków spadochronowych w miejscach ich realizacji — czyli głównie na strefach spadochronowych, jak Skydive Gdańsk, obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się poza wyznaczonymi obszarami. Jedynie skoczkowie oraz inny personel lotniczy mogą poruszać się po płycie lotniska, pod warunkiem zachowania zgodnie z obowiązującymi procedurami lotniskowymi!
Czego można oczekiwać po zapowiadanym skoku?
Na pewno będzie to niesamowity widok, którym będą mogli się cieszyć wszyscy obecni na lotnisku w Pruszczu Gdańskim oraz okolic Trójmiasta. Flaga zostanie rozpostarta na wysokości ok. 1200-1500m nad ziemią, dzięki czemu będzie dobrze widoczna nawet z większej odległości.