Głównym założeniem festiwalu jest propagowanie i upowszechnianie sakralnej muzyki chóralnej, konsolidacja środowiska chóralnego, dzielenie się doświadczeniami muzycznymi, podnoszenie poziomu kultury muzycznej oraz promocja twórczości kompozytorów pomorskich i kaszubskich. Po raz kolejny (po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią) około 300 chórzystów z całej Polski wystąpi w zabytkowym kościele św. Wojciecha w Kielnie.
Dodatkowo w niedzielę, chóry biorące udział w festiwalu zaprezentują się w różnych parafiach Dekanatu Kielno poprzez oprawę muzyczną mszy świętych i krótkie koncerty, dzięki czemu festiwalowa muzyka dotrze do szerszej publiczności.
W tym roku patronatem honorowym festiwal objęły znakomite osobistości m.in. abp Tadeusz Wojda – Metropolita Gdański oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Jarosław Sellin.
Mam nadzieję, iż udział w wydarzeniu będzie dla wszystkich chórzystów ogromnym wyróżnieniem, mimo że festiwal ma formułę konkursową. Głównym trofeum jest statuetka festiwalowa „VIA DOMINI”, którą otrzyma chór najwyżej oceniony ze wszystkich kategorii w całym konkursie. Drugim trofeum jest szklana replika „Via Domini” pozłacana złotymi płatkami róży, z bursztynowymi nutkami nawiązującymi do położenia Kaszub na Morzem. Jest to nagroda Metropolity Gdańskiego za najlepiej wykonany utwór przewodni Festiwalu. Przewidziana jest także Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór pomorskiego kompozytora Stanisława Kwiatkowskiego. Po raz pierwszy zostanie rozszerzony repertuar festiwalu właśnie o jego twórczość. Przewidziane są także nagrody za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach oraz inne wartościowe nagrody.
Konkursowe wykonania oceniać będą jurorzy z różnych ośrodków akademickich w składzie:
prof. Anna Fiebig – Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku (przewodnicząca)
prof. Marek Rocławski – Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku
ks. dr hab. Robert Kaczorowski – Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku
prof. Grażyna Wolter-Kaźmierczak – Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy
dr hab. Paweł Łuczak – Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu
dr Tomasz Fopke – prezes Rady Chórów Kaszubskich
Specyfika polskiej pieśni wielkopostnej, jej oryginalność, niezwykła emocjonalność oraz muzyka, która zachowuje cechy najstarszych tradycji muzycznych, zasługują na poznanie i uznanie jako oryginalne zjawisko muzyczne.
– Mam nadzieję, że udział w koncertach festiwalowych dostarczy słuchaczom głębokich przeżyć oraz wzruszeń artystycznych, pozwoli na chwilę zatrzymać się w czasie, wyciszyć i zamyślić przede wszystkim nad sobą i swoimi relacjami z drugim człowiekiem, w kontekście wojny w Ukrainie – Leszek Walkowiak