Na łyżwy z wikingami! Ferie zimowe w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku ze sporą ilością atrakcji!
Ferie zimowe to doskonała okazja do odpoczynku oraz doświadczania nowych przygód. Muzealnicy przygotowali zajęcia, podczas których nie będzie miejsca na nudę! Propozycja dotyczy zarówno rodzin z dziećmi, osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Atrakcji będzie można szukać od 16 stycznia do 24 lutego w oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Tczewie oraz Kątach Rybackich.
Poznajcie szczegóły.
GDAŃSK: Spichlerze na Ołowiance
Żuraw, smoki i ośmiornice – czy lepienie ma granice?
Wspólnie z muzealnikami zainspirujecie się wystawą „Odcienie Żurawia” i stworzycie prace z gliny samoutwardzalnej, którą pomalujecie farbami akrylowymi. Natchnienia poszukacie również w dziełach ukazujących zarówno mroczny, podwodny świat morskich stworzeń, ale także jasne, piaskowe plaże. Nie zabraknie również motywów baśniowych i mitologicznych.
GDAŃSK: Spichlerze na Ołowiance
Na łyżwy z wikingami!
Czy wikingowie dobrze bawiliby się podczas ferii zimowych? Jak spędzali czas, gdy zapadała noc polarna? Podczas rodzinnych zajęć na wystawie „Truso. Legenda Bałtyku” przekonacie się, że wikingowie nie byli wyłącznie straszliwymi wojownikami – poznacie ich talenty i zainteresowania oraz spróbujecie odpowiedzieć na pytanie: czy umieli jeździć na… łyżwach?
GDAŃSK: Ośrodek Kultury Morskiej
Zimowy eko-rejs
W trakcie warsztatów wykonacie eko-statki z materiałów potocznie uważanych za śmieci, takich jak plastikowe butelki, czy opakowania po jajkach. Nie będzie żadnych gotowych projektów – ograniczać będzie Was tylko wyobraźnia! Następnie zabierzcie Wasze statki na wystawę „Łodzie ludów świata”, gdzie dokończycie wspólną zabawę.
GDYNIA: statek – muzeum „Dar Pomorza”
Terminy: 16.01 – 27.01 (środa-piątek) – godz. 10:30; 3.02 – 24.02 (piątki) – godzina 13:00
Serdecznie zapraszamy na żeglarskie spacery, podczas których poznamy urokliwe zakamarki „Daru Pomorza”. Będzie to specjalne zwiedzanie z przewodnikiem dostępnych i…niedostępnych na co dzień pomieszczeń statku. Odwiedzimy m.in. maszynownię, żagielkoję, salon komendanta, szpital pokładowy, kabinę nawigacyjną oraz studenckie umywalnie – w każdym pomieszczeniu przewodnik opowie o charakterystycznych ciekawostkach związanych z danym miejscem i oczywiście odpowie na wszystkie pytania.
TCZEW: Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków
Morskie opowieści
Na zajęciach przedstawione zostaną historie oceanicznych podróży dwóch dzielnych jachtów i ich załóg. Obejrzycie mapy morskie i zastanowicie się, jakie informacje można z nich wyczytać. Odszyfrujecie zakodowane wiadomości, zapoznacie się ze specjalistycznym sprzętem ratunkowym – kombinezonem, tratwą i kamizelkami oraz dowiecie się, dlaczego wzdłuż wybrzeża buduje się latarnie morskie.
W krainie chińskich znaków
Z czego słynie kraj, z którego pochodzi piękna łódź typu sampan, znajdująca się w muzeum? Między innymi z charakterystycznego pisma! Czym różni się ono od tych z innych stron świata? Na warsztatach zajmiecie się kaligrafią i spróbujecie odtworzyć chińskie pismo. Ale to nie wszystko! Dowiecie się także, czy Chińczycy obchodzą Nowy Rok, tak jak my w Polsce i jaki ma to związek z… królikiem.
Kąty Rybackie: Muzeum Zalewu Wiślanego
W warsztacie powroźnika
Podczas zajęć poznacie najprawdziwszy tor powroźniczy wraz z maszyną do skręcania lin. Zapoznacie się z techniką skręcania lin oraz nazwami narzędzi używanych przez powroźnika. Rozwiązując zadania, dowiecie się, jakie tworzywa wykorzystywano dawniej do skręcania lin.
Śladami dawnych rybaków. Gra terenowa
Wpadajcie na rodzinną grę terenową, dzięki której nie tylko poznacie historię rybołówstwa
i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym, ale także sprawdzicie swoją spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia.
Szczegóły dotyczące godzin i dni feryjnych atrakcji dostępne są na nmm.pl