13 grudnia 2023 r. (środa), o 17. 00 zapraszamy na ostatni w tym roku kalendarzowym wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12. Wstęp wolny. Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosowanych zostanie kilka ciekawych książek, a po spotkaniu organizatorzy zapraszają na drobny poczęstunek.
Tym razem gościem będzie dr Radosław Kubus (Uniwersytet Gdański), który wygłosi wykład na temat „Amtsblatt der Königlichen Regierung zu Danzig” jako czasopismo i źródło historyczne do dziejów Gdańska i Pomorza w I połowie XIX wieku.
O wykładzie
Dzienniki urzędowe swoją genezą sięgają już czasów starożytnych. Ich rozwój przypada jednak na czasy rewolucji francuskiej, która dała asumpt do rozprzestrzenienia się tego typu gatunku wydawniczego nie tylko na terenie Francji, ale i całej Europy. W Królestwie Prus pierwsze tego rodzaju wydawnictwa pojawiły się w 1811 roku. Dziennik urzędowy rejencji gdańskiej zaczął się ukazywać od lipca 1816 roku. Podobnie jak dzienniki urzędowe w pozostałych rejencjach, był publikowany w cotygodniowych odstępach, w każdy piątek, a jego prenumeratą obowiązkowo objęci byli urzędnicy rejencji. Wydawano go w języku niemieckim, jednakże występowały również pojedyncze obwieszczenia publikowane w języku polskim. Wykład będzie się koncentrował w oparciu o doniesienia, listy gończe na przestępcach w Gdańskich , oraz na tym jakie zbrodnie popełnili, jakie kary ich spotkały, jak wyglądali i czemu mieli tatuaże.
O prelegencie
Radosław Kubus historyk, doktor, zatrudniony jako adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim w Zakładzie Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Nadbałtyckiego. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii społecznej przełomu XVIII i XIX wieku oraz historii Pomorza ze szczególnym uwzględnieniem regionu Żuław i Mierzei. Autor bądź współautor kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych na łamach czasopism takich jak „Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego”, „Medycyna Nowożytna. Studia nad kulturą medyczną”, „Studia Filologiczne Uniwersytetu Jana Kochanowskiego”, „Church Archaeology”, „Rocznik Elbląski”, „Argumenta Historica”, „Vade Nobiscum”. Regularnie publikuje także na łamach popularnonaukowego czasopisma „Prowincja. Kwartalnik Społeczno-Kulturalny Powiśla i Żuław”. W 2022 roku z wyróżnieniem obronił pracę doktorską zatytułowaną „Amtsblatt der Königlichen Regierung zu Danzig. Z dziejów pruskiego czasopiśmiennictwa urzędowego w latach 1816–1848”.