Jako jeden z największych ośrodków gospodarczych północnej Polski, Gdańsk jest ważnym węzłem transportowym, gdzie spotykają się największe kontenerowce z całego świata. Miasto to tworzy jednocześnie główną część Trójmiasta, które charakteryzuje się wielkim potencjałem inwestycyjnym. Nic dziwnego, że pracy w tym miejscu nie brakuje, choć oczywiście znajdą się również zawody nadwyżkowe. Jak dokładnie wygląda sytuacja rynku pracy w Gdańsku?
Jakich pracowników brakuje w Gdańsku?
Deficytowych stanowisk pracy w Gdańsku nie brakuje. Znalezienie pracy w tych rejonach nie powinno być problemem. O jakich miejscach mowa? Można je podzielić na kilka najważniejszych branż, a mianowicie:
- branżę elektromaszynową i motoryzacyjną – tutaj potrzebni są zarówno ślusarze, spawacze, jak i elektrycy, i elektromechanicy,
- branżę budowlaną – w Gdańsku potrzeba zarówno pracowników wykończeniowych bez wykształcenia, jak i inżynierów oraz kierowników budownictwa; nie zabraknie też miejsca dla cieśli i stolarzy budowlanych,
- branżę transportową – brakuje logistyków, kierowców pojazdów osobowych i ciężarowych, dostawców, listonoszy, jak również magazynierów i ochroniarzy,
- branżę IT – tutaj poszukiwani są głównie administratorzy baz danych oraz programiści,
- branżę usług medycznych i opiekuńczych – potrzeba lekarzy, ratowników medycznych, psychologów, psychoterapeutów, jak i masażystów oraz fizjoterapeutów,
- branżę oświaty – brakuje nauczycieli i pedagogów na praktycznie każdym szczeblu edukacyjnym,
- branżę beauty – na rynku jest miejsce dla kosmetyczek i fryzjerów.
Jak widać, pracy w Gdańsku nie brakuje, gdyż jest to centrum wielu działań przedsiębiorczych. Jak się jednak okazuje, istnieją zawody, w których pracy nie warto szukać. O jakich mowa?
Gdańsk – jakie zawody są w nadwyżce?
Nie każdy łatwo znajdzie pracę w tym wielkim i pięknym nadmorskim mieście. Kto powinien szczególnie uważać z przeprowadzką? Trudność ze znalezieniem pracy mogą odczuć architekci i urbaniści, archiwiści, biolodzy, biotechnolodzy oraz diagności laboratoryjni. Nie brakuje również dentystów, ekonomistów, farmaceutów oraz filologów i tłumaczy. Kogo warto tu jeszcze wymienić? Będą to m.in.:
- geodeci i kartografowie,
- graficy komputerowi,
- inżynierowie z zakresu chemii i inżynierii środowiska,
- kierownicy ds. produkcji, usług, zarządzania i sprzedaży,
- wszelkiego rodzaju monterzy,
- operatorzy maszyn,
- pracownicy ds. jakości, ochrony środowiska i BHP,
- recepcjoniści,
- pracownicy telefonicznej obsługi klienta,
- weterynarze,
- windykatorzy.
Większość z tych zawodów jest już w nadwyżce lub jest na skraju przejścia w ten stan. Z tego powodu warto znaleźć ofertę dobrej pracy i być pewnym możliwości zatrudnienia, zanim skoczymy na głęboką, gdańską wodę.
Jak szukać pracy?
W dzisiejszych czasach rzadko można znaleźć w inny sposób, niż poprzez własne przeszukiwania Internetu. W tym przypadku warto zajrzeć na stronę https://www.aplikuj.pl/praca/gdansk, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Mnogość funkcji pozwoli nie wpadać na oferty, które zwyczajnie nas nie interesują.
Oczywiście nie można zapominać o klasycznych sposobach, czyli poleceniach danej firmy przez bliskich, znajomych i zawodowych kolegów. To często równie dobry sposób, który pomoże poznać zewnętrzną perspektywę o danej firmie. Niezależnie od sposobu szukania, w Gdańsku nie jest trudno o znalezienie pracy.
artykuł sponsorowany