Kontuzja może przytrafić się każdemu z nas — bez względu na to, czy dbamy o swoją formę i regularnie ćwiczymy, czy raczej preferujemy siedzący, „kanapowy” styl życia. W takiej sytuacji przyda nam się pomoc profesjonalnego fizjoterapeuty. Jakie usługi świadczą najlepsi specjaliści?
Co może fizjoterapeuta? Czy to prawda, że może wystawić nam L4?
Popularność tego zawodu w Polsce wciąż rośnie. Szacuje się, że na dziś dzień mamy w kraju nie mniej, niż 70 tysięcy specjalistów, którzy ukończyli odpowiednie studia. Tak duża powszechność tego fachu w dużej mierze wynika z ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, którą Sejm przyjął w 2015 roku.
Na mocy tego aktu prawnego, jest to zawód regulowany, czyli taki, który podlega precyzyjnie określonym przepisom. Każdy taki specjalista ma swój identyfikator, który zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.
Ustawodawca zastrzegł też, że posługiwanie się tym tytułem jest zastrzeżone dla osób, które ukończyły 5-letnie studia z fizjoterapii, które obejmowały co najmniej 300 punktów ECTS. Po obronieniu dyplomu trzeba jeszcze odbyć 6-miesięczną praktykę, a następnie zdać PEF, czyli Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny.
Mimo tego, że lista obostrzeń jest spora, chętnych do kształcenia się w tym kierunku nie brakuje. Dziś, gdy interesuje nas np. dostęp do fizjoterapeuty w Gdańsku, to bez trudu znajdziemy ponad dwustu specjalistów w bazie firm: https://aleo.com/pl/branza/fizjoterapeuta/gdansk.
Zgodnie z literą prawa osoba pracująca w tym zawodzie może:
• ocenić problem zdrowotny pacjenta z wykorzystaniem testów funkcjonalnych,
• określić cele terapii,
• wybrać, a następnie zastosować techniki, dzięki którym pacjent powinien wrócić do zdrowia.
Warto w tym miejscu podkreślić, że fizjoterapeuta nie może wystawiać zwolnienia: ani tzw. chorobowego (na druku L4), ani przedmiotowego, na przykład z zajęć z wychowania fizycznego. To wyłączna kompetencja lekarzy.
Osoba pracująca w tym zawodzie może więc jedynie odesłać nas do przychodni i wydać pisemną rekomendację, jednak dla lekarza nie ma ona żadnej mocy prawnej — to jedynie zalecenie, z którym ten może się zgodzić lub nie.
Co leczy fizjoterapeuta?
Najczęściej trafiamy do takiego specjalisty, gdy borykamy się z urazami mięśniowo-stawowymi. Klasyczne kontuzje, z którymi mierzą się fizjoterapeuci, to naciągnięcie mięśnia, bolesny uraz będący efektem przetrenowania czy np. stan zapalny.
Z ich usług korzystają też osoby, które borykają się z problemami z kręgosłupem. Można tu wskazać zarówno na pracowników fizycznych, jak i na specjalistów biurowych. W takiej sytuacji kojący masaż może zdziałać naprawdę wiele dobrego.
Kolejną grupą, która powinna zainteresować się usługami fizjoterapeutycznymi, są osoby, które borykają się z chorobami przewlekłymi, które zwykle dotyczą postępującej degradacji układu nerwowego. Można tu wskazać m.in. na neuralgie, różne formy stwardnień, a nawet epilepsję — ta ostatnia grupa szczególnie powinna zainteresować się tzw. sensomotoryką.
Ile kosztuje fizjoterapeuta z dojazdem do domu?
Bez wątpienia zapłacimy za taką usługę nieco więcej niż za tradycyjną sesję, jaką odbylibyśmy w gabinecie fizjoterapeuty. Trudno jednak o podanie dokładnych stawek — te zależą od stopnia złożoności urazu, liczby sesji czy czasu, jaki specjalista musi poświęcić na dojazd do pacjenta.
Można jednak wyjść z założenia, że kwota raczej nie będzie niższa niż 100-150 złotych. Użycie dodatkowych akcesoriów rehabilitacyjnych może dodatkowo podnieść kwotę, jaką zobaczymy na rachunku.
artykuł sponsorowany