Diety bezmięsne stają się coraz bardziej popularne, ale nadal wiele osób nie wie, jak przejść na wegetarianizm. Krok ten polega na rezygnacji z produktów mięsnych i zastąpieniu ich dietą roślinną. Dla wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć jak zostać wegetarianinem, czy też jak zostać wegetarianką, mamy kilka istotnych rad. Aby nie szkodzić swojemu zdrowiu, dieta wegetariańska powinna być przede wszystkim właściwie zbilansowana.
Czy wegetarianizm jest zdrowy i czy warto przejść na dietę wegetariańską?
Często pada pytanie, czy wegetarianizm jest zdrowy. Należy zdawać sobie sprawę, że przejście na wegetarianizm, oprócz niewątpliwej wartości etycznej, jaką jest zaprzestanie uczestnictwa w eksploatacji zwierząt, niesie też wiele korzyści zdrowotnych. Zmniejsza bowiem ryzyko wielu chorób takich jak:
- zawał serca,
- cukrzyca,
- nowotwory,
- zaparcia,
- próchnica,
- nadciśnienie,
- dna moczanowa.
Istnieje także pogląd, iż rezygnacja z mięsa może wydłużyć życie człowieka o 10 lat. Ponadto ułatwia ona utrzymanie właściwej wagi oraz zaopatrzenie organizmu w witaminy i minerały. Osoby na diecie wegetariańskiej odznaczają się też lepszym samopoczuciem i korzystniejszym wyglądem. Mają ładniejszą cerę, zęby oraz włosy i szczuplejszą sylwetkę.
Wegetarianizm wiąże się również ze znacznie mniejszym wchłanianiem szkodliwych substancji takich jak: węglowodory aromatyczne, nitrozaminy, antybiotyki oraz leki weterynaryjne. Osoby na diecie bezmięsnej są również znacznie mniej zagrożone tasiemcem czy salmonellą. Dobry wpływ na psychikę może mieć również świadomość, iż przestajemy uczestniczyć w wykorzystywaniu zwierząt, a podjęty styl życia jest ekologiczny i sprzyja środowisku.
Jak przejść na wegetarianizm? – 10 porad, jak zostać wegetarianinem
W naszym artykule mamy szereg porad dla wszystkich, którzy nie wiedzą, jak przestać jeść mięso i rozpocząć dietę wegetariańską. Zasady wegetarianizmu nie są skomplikowane, należy je tylko wdrożyć w zdrowy sposób. Trzeba też zaakceptować parę zmian, z którymi łączy się przejście na wegetarianizm. Efekty porzucenia mięsa wkrótce będą widoczne.
1. Zastanów się nad swoją motywacją
Przejście na wegetarianizm z reguły odbywa się z jakichś konkretnych powodów. Najczęściej ludzie przestają jeść mięso z powodów etycznych, zdrowotnych lub ekologicznych.
Względy etyczne nie pozwalają jeść mięsa zwierząt ze względu na ich cierpienie. Nierzadko są one przetrzymywane w złych warunkach. Ponadto wydzielane przez zwierzę hormony stresu oraz antybiotyki, którymi jest karmione, spożywamy wraz ze sporządzonym z niego produktem, co nie jest obojętne dla naszego zdrowia.
Wegetarianizm ma również wymiar ekologiczny. Hodowla emituje bowiem zanieczyszczenia i gazy cieplarniane. Jeśli znamy powody, dla których pragniemy przejść na wegetarianizm, przychodzi to łatwiej.
2. Zapoznaj się z badaniami naukowymi na temat wegetarianizmu
Aby nie obawiać się rezygnacji z mięsa i mieć przekonanie, że dieta wegetariańska jest bezpieczna, a także wiedzieć, jakie produkty są przy niej niezbędne, warto przeczytać, co mówią o niej naukowcy i dietetycy.
3. Poznaj prawdę na temat przemysłów eksploatujących zwierzęta
Aby wzmocnić swoją motywację, dobrze jest obejrzeć filmy dokumentalne, które pokazują całą prawdę o przemyśle mięsnym i nabiałowym, ukazując rzeczywistość ferm, rzeźni, czy zakładów mięsnych. Należą do nich w większości dostępne w internecie dokumenty takie jak:”Eartlings” „Eating animals”, „Dominion”, czy „Food, Inc”. Warto również przeczytać książki Petera Singera takie jak „Wyzwolenie zwierząt” czy pozycje Colina i Thomasa Cambellów „Nowoczesne zasady odżywiania”.
4. Nie odstawiaj mięsa od razu
Nie należy obawiać się przejścia na wegetarianizm. Jak zacząć? Mięso można rzucić od razu lub stopniowo. Ten drugi sposób jest znacznie bardziej bezpieczny i łatwiejszy. Najlepiej zastępować powoli produkty mięsne roślinnymi. Na początek można zrezygnować tylko z czerwonego mięsa i wędlin, a potem stopniowo przechodzić na dietę wegetariańską. Jej zasady nie są bardzo restrykcyjne, ale trzeba się do niej starannie przygotować.
5. Upewnij się co jest niezbędne do dobrze zbilansowanej diety
Należy urozmaicać swoje posiłki i uzupełniać niedobory. Istotne jest, aby codziennie zjadać co najmniej 80 dag warzyw i owoców najlepiej na surowych. Ważne produkty wegetariańskie to również białkowe zamienniki mięsa, do których należą tofu, seitan, tempeh oraz rośliny strączkowe.
Warto też zastosować właściwą suplementację na diecie wegetariańskiej. Witaminy dla wegetarian i wegan są dostępne w aptekach.
6. Zbieraj przepisy kuchni wegetariańskiej
Wegetarianizm dla początkujących powinien rozpocząć się od zdobywania wiedzy i poznawania ciekawych przepisów na dietę bez mięsa. Przydatne będą współczesne książki z przepisami kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz ciekawe przepisy zamieszczone w Internecie. Poznawanie nowych smaków sprawi, że przejście na wegetarianizm stanie się fantastyczną przygodą.
7. Przygotuj sobie zdrowe przekąski
Jak przejść na wegetarianizm skutecznie? Trzeba przewidywać, że gdy poczujemy silny głód, możemy mieć skłonności do łamania zasad diety. Dlatego warto mieć pod ręką wegetariańskie zdrowe przekąski takie jak owoce, owoce suszone np. daktyle czy żurawina, pestki dyni lub słonecznik. Zdrową przekąską może być też świeży pomidor lub kiszony ogórek albo kilka oliwek.
8. Sprawdź, gdzie zrobisz wegetariańskie zakupy
Warto znaleźć już zawczasu sklepy spożywcze, sklepy ze zdrową żywnością i działy w supermarketach, na których kupić można wegetariańskie jedzenie. Można też kupować żywność na rynku, najlepiej bezpośrednio u rolników.
9. Czytaj składy produktów
Warto sprawdzać składy produktów, które kupujemy, aby nie znalazły się w nich dodatki pochodzenia zwierzęcego.
10. Spotykaj się ze znajomymi w wegetariańskich restauracjach
W restauracjach bezmięsnych można zjeść zdrowo i bez ryzyka narażenia na pokusy mięsnych posiłków. Poznajemy w ten sposób nowe potrawy, a może uda się przy okazji zachęcić kogoś ze znajomych do zmiany diety.
Jak komponować posiłki na diecie wegetariańskiej? – Jakie produkty są szczególnie ważne?
Dieta wegetariańska opiera się głównie na warzywach i owocach. Można jeść też produkty mleczne i jaja. Warto pamiętać również o spożywaniu produktów zbożowych z pełnego przemiału, orzechów, kiełków, nasion i olejów. Ważne są również zamienniki mięsa: rośliny strączkowe, seitan, tofu czy proteina sojowa.
artykuł sponsorowany