Dna moczanowa, zwana podagrą, znana jest ludzkości już od czasów starożytnych. Niegdyś była chorobą bogaczy gustujących w alkoholu i wysokobiałkowych potrawach. Współcześnie jest to najczęściej występująca choroba zapalna stawów. Tylko dzięki diagnostyce i wdrożeniu odpowiedniego leczenia możliwe jest złagodzenie symptomów dny moczanowej.
Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa, znana również jako podagra, to choroba zapalna stawów. Rozwija się w wyniku odkładania kryształków moczanu sodu w płynie stawowym, jak i przez powstawanie ich złogów w tkankach. Zmagają się z nią przede wszystkim mężczyźni po 40 roku życia oraz kobiety wchodzące w okres menopauzy [1].
W większości przypadków choroba wiąże się ze wzrostem stężenia kwasu moczowego we krwi do poziomu powyżej 6,8 mg/dl (404 umol/l). Stan tez określa się mianem hiperurykemii. Wpływa on niekorzystnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz wszystkich narządów zaopatrywanych przez nie w krew. Charakterystyczne dla choroby są także zmiany w obrębie układu moczowego. Doprowadzają one do kamicy moczowej, a nawet niewydolności pracy nerek [2].
Jak objawia się dna moczanowa?
Dna moczanowa ma charakter nawracający. W razie wystąpienia ataku należy się spodziewać, że kolejny wystąpi w czasie nie dłuższym niż dwa lata. Z czasem napady bólu zdarzają się częściej, co wiąże się ze stopniowym uszkadzaniem struktur stawowych (w tym kości i chrząstek).
Charakterystycznymi objawami ataku dny moczanowej są:
- ból stawu (nasilający się rano),
- obrzęk stawu,
- zaczerwienienie,
- podwyższona ciepłota,
- gorączka,
- złe samopoczucie.
Zwykle pierwsze napady bólu lokalizują się w obrębie I stawu śródstopno-paliczkowego. We wczesnym stadium stany zapalne mogą rozwijać się także w stawach całego śródstopia, skokowym i kolanowym [2].
Bez względu na to, czy atak dny moczanowej będzie leczony – ból i stany zapalne przeminą samoistnie. W początkowym stadium choroby objawy mogą ustąpić już po kilku godzinach, a na bardziej zaawansowanym etapie – nawet po dwóch tygodniach.
Pomiędzy kolejnymi napadami chory nie odczuwa symptomów dolegliwości – może normalnie funkcjonować. Warto jednak pamiętać, że zaniechanie leczenia doprowadza do objęcia stanami zapalnymi pozostałych stawów, a także nerek i układu krwionośnego. Chorobie zwykle z czasem zaczynają towarzyszyć: otyłość, hiperlipoproteinemia (zaburzenie przemiany lipidów), cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca [1].
Przewlekła dna moczanowa doprowadza do trwałego kalectwa. Właśnie dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i wdrożenie właściwych dla przypadku metod terapeutycznych: https://diag.pl/pacjent/artykuly/dna-moczanowa-podagra-objawy-przyczyny-leczenie-to-musisz-wiedziec/.
Jak leczyć dnę moczanową?
Leczenie dny moczanowej ma charakter objawowy. Sprowadza się do redukowania bólu towarzyszącego napadom i skracania czasu ich trwania poprzez podawanie kolchicyny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub glikokortykosteroidów. Przy hiperurykemii konieczne jest podanie dodatkowo leków, które pozwolą zredukować stężenie kwasu moczowego we krwi.
Ważne jest, by chory stosował się do zaleceń dietetycznych. Konieczne jest unikanie alkoholu, kawy, mocnej herbaty oraz produktów o wysokiej zawartości puryn i białka (np. podrobów, soczewicy, fasolki szparagowej). Należy też zminimalizować wysiłek fizyczny i stres.
Bibliografia
- I. Zimmermann-Górska, Dna moczanowa, „Reumatologia” 2006, nr 44(2), s. 61–62.
- Ł. Pilarski, P. Bogdański i in., Dna moczanowa – antyczna choroba wciąż problematyczna w XXI wieku, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2012, t. 3, nr 4, s. 160–166.
artykuł sponsorowany