Dzięki deklaracji PIT-28 można rozliczyć przychody uzyskiwane między innymi z pozarolniczej działalności gospodarczej, wynajmu prywatnego lub ze sprzedaży produktów rolnych. Chociaż od dłuższego czasu najprostszym sposobem, aby wypełnić obowiązek złożenia PIT-28, jest skorzystanie z darmowego programu, wciąż wielu podatników zapomina o tym rozwiązaniu i niepotrzebnie ponosi koszty, powierzając rozliczenie PIT księgowej. Można również liczyć na to, że automatycznie przygotowany PIT online nie będzie zawierał żadnych błędów, jednak wówczas bardzo często pomijane są przysługujące podatnikowi ulgi podatkowe.
1. Co warto wiedzieć o PIT-28?
2. Do kiedy należy złożyć PIT-28?
3. Składanie deklaracji PIT wspólnie z małżonkiem
4. Podatek od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej
Niezależnie więc od tego, czy ktoś chce rozliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, działalność gospodarczą, przychody z najmu prywatnego czy jeszcze inne przychody, program e-pity będzie najlepszym wyborem. Oprócz wspomnianej deklaracji PIT-28, program pozwala przygotować każde zeznanie podatkowe. Co jest w tym wszystkim najważniejsze, deklarację PIT wypełnia się bardzo łatwo i szybko, dzięki czemu z programu mogą korzystać nawet niedoświadczeni użytkownicy.
Co warto wiedzieć o PIT-28?
Deklaracja PIT-28 może być wykorzystywana przez osoby, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskały przychody na podstawie umowy najmu, podnajmu lub dzierżawy. Tego typu zeznanie PIT sprawdzi się również przy wspomnianych umowach przynoszących przychody osobom chcącym rozliczyć najem prywatny. Z zeznania PIT skorzystają również podatnicy rozliczający pozarolniczą działalność gospodarczą oraz sprzedający produkty rolne, które zostały przetworzone w inny sposób niż przemysłowy.
Do kiedy należy złożyć PIT-28?
W celu rozliczenia należnego ryczałtu i uwzględnienia wysokości dokonanych odliczeń w obowiązującym terminie należy wypełnić i co najważniejsze, przesłać deklarację PIT do urzędu skarbowego do 2 maja 2023 r.
W poprzednich latach ostateczny termin mijał z końcem lutego, więc tym razem został znacznie wydłużony. Wielu księgowych jest jednak zdania, że niezależnie od tego, kiedy należy złożyć deklarację, z podatkiem ryczałtowym za ostatni kwartał poprzedniego roku lub grudzień lepiej nie zwlekać tylko zapłacić go przed 28 lutego.
Może się również zdarzyć, że pomimo łatwego dostępu do programu ułatwiającego rozliczanie PIT, który można pobrać ze strony https://www.e-pity.pl/pit-28/ lub od razu uruchomić w przeglądarce, ktoś zapomni o złożeniu deklaracji na czas. Trzeba wówczas jak najszybciej to zrobić, ponieważ urząd skarbowy nie może odmówić podatnikowi przyjęcia deklaracji po terminie. Jednocześnie istnieje ryzyko, że nałożona zostanie kara, dlatego najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest złożenie czynnego żalu. Nie warto narażać się jednak na ryzyko otrzymania kary, skoro od początku roku podatnicy mają aż cztery miesiące na złożenie PIT-28.
Składanie deklaracji PIT wspólnie z małżonkiem
Niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu, deklaracji z PIT-28 nie można skorzystać, jeżeli chce się rozliczyć łącznie z małżonkiem. Oznacza to, że w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie istnieje możliwość opodatkowania łącznego. Jeżeli więc wybierze się opodatkowanie w formie ryczałtu, nie będzie można rozliczyć się ani z małżonkiem, ani z dzieckiem.
Przy okazji warto przypomnieć, że wspomniane zeznanie podatkowe PIT nie pozwala skorzystać z kosztów podatkowych. To sprawia, że rozliczający nie ma możliwości wykazania straty podatkowej. Istnieje jednak jeden wyjątek. Podczas składania zeznania podatkowego stratę mogą rozliczyć te osoby, które wcześniej korzystały z rozliczania przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych i przed zmianą formy opodatkowania na ryczałt ponieśli stratę.
Podatek od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej
Ze względu na liczne zmiany w podatkach, które są związane z Nowym Polskim Ładem, wielu podatników obawia się, że rozliczając pozarolniczą działalność lub działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, popełnią błąd. W praktyce jednak wystarczy wybrać dobry program do PIT, aby nie trzeba było się martwić takimi problemami. Przygotowanie deklaracji PIT z użyciem nowoczesnego narzędzia sprawia, że nawet podatnicy rozliczający przychód samodzielnie po raz pierwszy w życiu nie mają żadnych wątpliwości, czy wszystko robią w sposób prawidłowy.
Program podpowiada, jakie koszty uzyskania przychodu można wykorzystać, a zanim będzie miało miejsce złożenie zeznania, wszystkie informacje zostaną dodatkowo zweryfikowane. Po wysłaniu dokumentu drogą elektronicznym podatnik otrzyma urzędowe poświadczenie odbioru. Jest to gwarancja tego, że dana osoba wypełniła swój obowiązek i w terminie rozliczyła PIT. Wspomniane potwierdzenie warto zachować, aby w razie czego można było przedstawić je w urzędzie skarbowym.
Dzięki regularnym aktualizacjom program do PIT zawsze zawiera najnowsze wzory dokumentów i aktualne stawki podatkowe.
artykuł sponsorowany