Podłoga ma szczególny wpływ na klimat, jaki jest w pomieszczeniu. Wpływa na poczucie przytulności wnętrza, jego ciepła czy też ewentualnego chłodu – jeśli np. jest utrzymana w wariancie kamienia. Wprowadzając się do mieszkania lub domu warto zadbać o to, by dobrze komponowała się z otoczeniem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kontekście podłogi?
Podstawowym pytaniem, które nasuwa się wśród osób analizujących rynek podłóg jest to, czy lepszą opcją będzie drewno czy laminat. Pierwsze jesrt droższe, ale bardziej ekskluzywne. Drugie tańsze i – jak może się wydawać – bardziej funkcjonalne. Co warto wiedzieć o obu tych opcjach?
Podłogi laminowane to praktyczność
Laminat jest materiałem znacznie tańszym od typowego drewna. Wynika to z technologii jego wykonania. Tworzy się go z tworzywa sztucznego i sprasowanej płyty wiórowej. Wykorzystując poszczególne barwy, może doskonale imitować drewno, kamień czy inny materiał. Charakteryzuje się też zróżnicowaniem struktury.
W ten sposób postrzegany jest jako ekonomiczna alternatywa dla parkietu. Dobrze sprawdzi się np. tam, gdzie istnieje możliwość ponadprzeciętnie dużego zużycia podłogi. To np. sklepy lub gmachy użyteczności publicznej.
Duże znaczenie odgrywa fakt, że podłogi laminowane oznaczają łatwość oczyszczania oraz ogólnej konserwacji. Technologia ścisłych połączeń sprawia, że nie posiada szczelin czy wolnych przestrzeni, przez co łatwiej go pielęgnować. Warto też zwrócić uwagę na wodoodporność – nowoczesne podłogi laminowane są dostosowane do tego,
Z drugiej strony, laminaty są podłogami głośniejszymi niż drewno – to ważne np. w kontekście domów piętrowych. Podłoga laminowana na pierwszym piętrze w domu może być problemem np. dla domowników znajdujących się w salonie. W tym kontekście trzeba zadbać o to, by podłoże było właściwie zaizolowane.
Podłogi drewniane to naturalność
Parkiet to oczywiście produkt w pełni naturalny i wykonywany z drewna. Stąd jego cena – wyższa niż w przypadku laminatów. Wśród zalet podłóg drewnianych wymienia się m.in. autentyczność, ciepło, elegancję. Ważna jest też wytrzymałość. Przy odpowiedniej pielęgnacji, podłoga może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Łatwo też pozbyć się ewentualnych mankamentów, które pojawiają się wraz z użytkowaniem – drobne rysy i zadrapania można usunąć przy stosunkowo małym wysiłku.
Ważne jest również to, że parkiet ma dobre właściwości izolacyjne. Dzięki temu skutecznie tłumi dźwięk.
Nie daje jednak tak dużej swobody wykończenia jak laminat. Prowadząc np. światłowód – internet stacjonarny to przecież okablowanie – łatwiej będzie umieścić przewody w listwach niż pod podłogą. W przypadku laminatów można listwy te dobrać do koloru podłogi i łatwo zdjąć i zamontować.
Jaką podłogę wybrać pod kątem pomieszczeń?
W pokoju dziecka lepszym wyborem będzie zapewne bardziej wytrzymała podłoga laminowana. Można ją łatwiej utrzymać w czystości. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zastąpić ją drewnem.
Z kolei w salonie parkiet tworzy szlachetne poczucie wnętrza. Tam drewno może być ciekawszą opcją.
Co ciekawe, ostatnio podłogi – zarówno laminowane jak i drewniane – montuje się nie tylko w pokojach, ale również w łazienkach. Laminaty są wodoodporne i wytrzymałe na wilgoć. Z kolei drewno – szczególnie dąb i orzech- jest na tyle twarde, że nie pęcznieje w pomieszczeniach, w których jest sporo kontaktu z wodą.
Alternatywą mogą być podłogi winylowe wykonane z tworzyw sztucznych. Świetnie imituje on drewno, a jest obojętny na wilgoć – dlatego sprawdza się również w kuchniach i łazienkach.
mat. sponsorowany