Wiosna w ogrodzie to nie tylko czas, w którym wszystko budzi się do życia, ale również okres, w którym należy przeprowadzić odpowiednie opryski, co pozwoli zapobiec różnego rodzaju chorobom roślin, czy zachwaszczeniu. O czym pamiętać wykonując wiosenne opryski w ogrodzie? Jakie środki ochrony roślin warto zastosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
DLACZEGO WIOSENNE OPRYSKI W OGRODZIE SĄ AŻ TAK WAŻNE?
Wiosna to kluczowy okres w ogrodzie, ponieważ od rodzaju i jakości przeprowadzonych wówczas zabiegów pielęgnacyjnych zależy nie tylko wzrost roślin, ale również ich plonowanie. W wynika to z faktu, że właśnie wiosną rozpoczyna się nie tylko krzewienie chwastów, ale następuje również przebudzenie z zimowego letargu wielu patogenów grzybowych i bakteryjnych. Co więcej, wybudzają się także liczne szkodniki, które są wygłodniałe, a ich celem jest jak najszybsze zwiększenie swojej populacji. W związku z tym konieczne stają się środki ochrony roślin, które stosuje się w celu zwalczenia zachwaszczenia, różnego rodzaju chorób oraz szkodników. Kiedy przeprowadzać tego typu zabiegi? Otóż, zaleca się ich wykonywanie w okresie od końca lutego do kwietnia, a dokładny czas uzależniony jest zarówno od konkretnej rośliny, celu stosowania oprysku, jak i temperatury panującej na zewnątrz. Jeżeli będzie ona bowiem wysoka to zarówno rośliny (w tym także chwasty), jak i patogeny, czy szkodniki zaczną rozwijać się szybciej, a co za tym idzie opryski będzie trzeba zastosować znacznie wcześniej.
O CZYM PAMIĘTAĆ STOSUJĄC WIOSENNE OPRYSKI W OGRODZIE?
Mając świadomość tego, jak istotne jest przeprowadzenie wiosennych oprysków w ogrodzie warto wiedzieć, że tego typu zabieg musi zostać przeprowadzony prawidłowo, co warunkuje jego skuteczność.
W związku z tym warto pamiętać o tym, że:
– istotne jest właściwe dobranie środków ochrony roślin do konkretnego zastosowania;
– pierwszy oprysk należy wykonać w fazie zamkniętych pąków liściowych, a kolejne w fazach rozwoju liści oraz w fazie zamkniętych pąków kwiatowych i w czasie kwitnienia;
– stosując środki ochrony roślin należy być dokładnym, ponieważ istotne jest opryskanie wszystkich gałęzi i pędów;
– zabieg wykonujemy się wyłącznie przy odpowiednich warunkach pogodowych, co oznacza, że powinno być bezwietrznie, ciepło (większość preparatów należy stosować w temp. powyżej 6 stopni C), bez deszczu (środek ochronny może zostać zmyty, co powoduje konieczność powtórzenia zabiegu) oraz pochmurnie (co zapobiegnie poparzeniu pędów).
JAKIE ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN WARTO ZASTOSOWAĆ WIOSNĄ W OGRODZIE?
Jak już wspomniano wiosną w ogrodzie stosuje się środki ochrony roślin, które pozwalają zwalczać nie tylko różnego rodzaju choroby roślin, ale również zachwaszczenie, czy szkodniki.
Do najpopularniejszych należy:
– Miedzian 50 WP, czyli środek grzybobójczy stosowany w uprawach drzew i krzewów owocowych, warzywa, a także roślin ozdobnych. Skuteczny w walce z parchem jabłoni i gruszy, a także kędzierzawością brzoskwini;
– Catane 800 EC, czyli preparat zwalczający szkodniki drzew owocowych, takich jak m.in. jaja i larwy pędziorka owocowca, czy misecznika śliwowego;
– Fusilade Forte 150 EC, czyli herbicyd zwalczający m.in. perz oraz inne chwasty wieloletnie i jednoroczne. Środek stosowany nalistnie o wszechstronnym działaniu.
ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN DO STOSOWANIA NA WIOSNĘ W OGRODZIE – SKLEP DLAROSLIN.PL
Stosowanie środków ochrony roślin na wiosnę w ogrodzie staje się obecnie koniecznością, ponieważ tylko w ten sposób można skutecznie zwalczać różnego rodzaju choroby (bakteryjne, czy grzybowe), zachwaszczenie oraz szkodniki. Kupując je należy zadbać o to, by pochodziły ze sprawdzonego miejsca, ponieważ daje to pewność, że są oryginalne oraz właściwie przechowywane. Polecanym rozwiązaniem może być zakup preparatów dostępnych w sklepie internetowym dlaroslin.pl, wśród których dostępne są zarówno herbicydy, jak i insektycydy, czy fungicydy. Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda, ponieważ produkty dostarczane są bezpośrednio pod wskazany adres, a zamówienia realizowane bez żadnej zwłoki.
Podsumowując należy stwierdzić, że stosowanie środków ochrony roślin wiosną w ogrodzie pozwala zapewnić roślinom ochronę w całym okresie wegetacji. Istotne w tym przypadku jest jednak prawidłowe przeprowadzenie zabiegów, co sprowadza się nie tylko do doboru odpowiednich preparatów, ale również zachowania właściwego czasu wykonania oprysków.
Artykuł sponsorowany