Ceny paliw – mimo spodziewanego wzrostu – ustabilizowały się i w ostatnich dniach zaczęły nawet nieznacznie się obniżać. To wpłynęło również na poziom inflacji, która nieco przyhamowała. Jak to wpłynie na ceny produktów spożywczych, usług, transportu i towarów? Czy jest szansa na przyhamowanie wzrostu kosztów życia?
Ceny paliw w Polsce i na świecie
Od ponad roku sytuacja na światowych rynkach paliw jest niestabilna. Olbrzymią destabilizację spowodowały agresja Rosji na Ukrainę i sytuacja gospodarcza związana z epidemią COVID-19. W drugim półroczu ceny ropy zaczęły jednak spadać, by pod koniec 2022 roku baryłka ropy kosztowała mniej więcej tyle, co pod koniec roku poprzedniego. Jednak w styczniu w Polsce powrócił wysoki VAT. Wszyscy spodziewali się znaczącego wzrostu cen na stacjach benzynowych, tymczasem pozostały one na poziomie z grudnia, a nawet nieznacznie się obniżyły. Kierowcy odetchnęli z ulgą. Czy stabilne ceny paliw wpłyną na zmniejszenie się poziomu inflacji?
Inflacja będzie maleć?
Według prognoz ekspertów inflacja mogłaby spaść do poziomu 16% w grudniu, gdyby nie zawyżone wtedy ceny paliw. Jednak skoro obecnie ceny na stacjach utrzymały się mniej więcej na poziomie sprzed podwyżki VAT, to daje sporą nadzieję również na spadek inflacji, a przynajmniej jej zahamowanie w najbliższych miesiącach. Niższe ceny paliw oznaczałyby bowiem niższe koszty bieżące transportu i utrzymania sklepów. Ceny towarów i usług mogłyby pozostać na wysokim, ale wyrównanym poziomie, bez dynamicznej tendencji wzrostowej.
Jak spadek inflacji może wpłynąć na ceny w sklepach
Czy obniżenie cen paliwa może przełożyć się na niższe ceny towarów w sklepach oraz koszty dostawy zamówień internetowych? Raczej mało prawdopodobne, by ceny towarów i usług wróciły do poziomu sprzed roku czy dwóch lat, ale mogłyby wzrastać mniej dynamicznie, zatrzymać się na obecnym poziomie lub nieco spaść. Przede wszystkim jednak zmniejszyłyby wydatki Polaków na transport, które stanowią spory odsetek koszyka konsumenckiego. Koszty transportu za granicę również mogłyby zmaleć. Podobnie koszty biletów komunikacyjnych.
Stabilizacja cen na stacjach
Ceny na stacjach paliw póki co utrzymują się na stabilnym poziomie, więc koszty transportu również nie rosną w górę, głównie dzięki regulacji cen ropy na rynkach światowych. Koszty transportu międzynarodowego również nie mają tendencji wzrostowej, widać to na przykładzie cen busów do Niemiec. Również koszty przewozów towarów nie rosną dramatycznie, co ma duży wpływ na utrzymanie rachunków za żywność w sklepach na stałym poziomie.
Oczywiście na inflację nie wpływają tylko koszty paliwa – liczy się też kurs złotego względem dolara, poziom podatków i ogólnoświatowa polityka gospodarcza. Miejmy jednak nadzieję, że inflacja przyhamuje i z końcem tego roku 2023 lub początkiem 2024 zacznie spadać. Takie są ogólne przewidywania części analityków finansowych. Jeśli ich przepowiednie się spełnią, a ceny benzyny i gazu utrzymają się na stabilnym poziomie, nieco ulży to wszystkim konsumentom, da nadzieję na lżejsze jutro i zahamuje wszechobecną drożyznę.
Artykuł sponsorowany