Morfologia krwi to jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Pomaga dokonać ogólnej oceny zdrowia pacjenta, a w razie ewentualnych nieprawidłowości w wynikach skierować podejrzenia na konkretne schorzenia i wdrożyć właściwe metody leczenia lub profilaktyki zdrowia. Dowiedz się więcej na temat morfologii krwi i sprawdź, kiedy i jak często warto wykonywać to badanie oraz jak się do niego przygotować.
Morfologia krwi – podstawowe badanie w profilaktyce zdrowia
Morfologia należy do podstawowych badań laboratoryjnych, które wykonuje się w ramach profilaktyki zdrowia i diagnostyki wielu schorzeń, a także w ramach monitorowania postępów w leczeniu. Badanie polega na ocenie wybranych parametrów krwi – obejmuje m.in. oznaczenie liczby erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i trombocytów (płytek krwi). Morfologia krwi pozwala także dokonać jakościowej oceny krwinek oraz zbadać poziomy hematokrytu i hemoglobiny.
O czym mogą informować wyniki morfologii?
Wyniki morfologii obejmują ocenę różnych parametrów krwi. Odchylenia od normy pozwalają lekarzowi skierować podejrzenia na konkretne schorzenia. Nieprawidłowe wyniki morfologii mogą wskazywać m.in. na:
- niedobory witamin i pierwiastków;
- zakażenia bakteryjne i wirusowe;
- problemy z krzepnięciem krwi;
- nadkrwistość lub anemię;
- stany zapalne;
- niektóre nowotwory.
Wyniki morfologii należy zawsze konsultować z lekarzem, a następnie stosować się do jego zaleceń. Na podstawie morfologii lekarz może wydać zalecenia dotyczące sposobu odżywiania i aktywności fizycznej, wdrożyć właściwe metody leczenia lub skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę.
Kiedy zdecydować się na wykonanie morfologii?
Morfologia jest podstawowym badaniem, które niezależnie od wieku i stanu zdrowia warto wykonywać regularnie raz w roku. Wynika to z faktu, że badanie to pomaga wykryć choroby, które rozwijają się bezobjawowo. Wówczas pacjent ma szansę odpowiednio szybko wdrożyć właściwe metody leczenia, które we wczesnym stadium schorzenia mogą okazać się skuteczniejsze niż w jego zaawansowanej fazie. To podstawowe badanie może zatem okazać się kluczowe dla zachowania zdrowia, skutecznego zwalczania podstępnie rozwijających się chorób oraz uniknięcia poważnych powikłań.
Morfologię wykonuje się także w diagnostyce wybranych schorzeń lub w ramach monitorowania postępów leczenia. W tych przypadkach pacjenci powinni stosować się do zaleceń swojego lekarza i wykonywać badanie zgodnie z rekomendowaną przez niego częstotliwością.
Przygotowanie do morfologii
Aby wyniki morfologii krwi mogły być wiarygodne i pomóc lekarzowi w dokonaniu prawidłowej oceny zdrowia pacjenta, należy odpowiednio przygotować się do pobrania krwi. O czym powinni pamiętać pacjenci, którzy planują wykonanie morfologii?
- Krew do badania pobiera się w godzinach porannych – optymalny czas to godziny między 7 a 9. Dlatego należy wypocząć i wyspać się, a na dzień przed badaniem unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
- Na pobraniu krwi należy stawić się na czczo, będąc ok. 8–12 godzin po ostatnim posiłku. Rano przed badaniem można wypić 1 szklankę wody niegazowanej.
- Na 2–3 dni przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.
- Do badania należy przystąpić przed przyjęciem porannej porcji leków i suplementów, chyba że lekarz zalecił inaczej. W takim przypadku należy poinformować o tym fakcie personel medyczny jeszcze przed pobraniem krwi.
Morfologię krwi możesz wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Dostępność ponad 600 Punktów Pobrań w całej Polsce ułatwia korzystanie z badań mieszkańcom całego kraju. Zakupu badań laboratoryjnych i odbioru wyników można dokonać przez internet.
Artykuł sponsorowany